Italikus nyelvek
Honnan jönnek a tunézek?
Fejes László | 2014.07.29.
Olvasónk bizonytalan abban, hogy vannak-e tunézek. Vajon mi adhat alapot gyanakvásának?
Ismét a legnehezebb nyelvről
nyest.hu | 2013.09.25.
Se szeri, se száma a legnehezebb nyelvek rangsorolásának. Ismerkedjünk meg egy újabb listával! Ráadásul egy képletet is kapunk, mellyel kiszámíthatjuk bármilyen nyelv nehézségét!
Új!
Fejes László | 2013.08.21.
Milyen alapon nevezhetünk egy nevet magyarnak? Reméljük, tudunk valami újat is mondani.
Miért mondunk csütörtököt?
Szigetvári Péter | 2013.04.04.
Áttekintjük a napok neveit az európai nyelvekben. Alapvetően két fő hagyományt találunk: vagy számozva vannak a napok, vagy égitestek és az égitesteknek nevet adó istenek nevéből erednek a neveik. A hétvége napjai kapnak sokszor egyedi nevet: készüle...
Vaddisznók és vadbarmok
Kálmán László | 2013.03.27.
Önök sem szeretik, ha kérdeznek valamit, és azt a választ kapják, hogy „attól függ, hogy érted”? Sajnos vannak olyan kérdések, melyekre csak így lehet válaszolni. Erre kényszerül most házi szakértőnk is.
Szabadon vagy fedésben?
Szigetvári Péter | 2012.09.06.
Az angol helyesírásnak kifinomult módszerei vannak arra, hogy jelölje egy magánhangzó hosszú vagy rövid voltát. A különbség egy macska és Cate Blanchett közt egyetlen néma betű. Miért dupláz a fitt nagyi?
Négy lába van a sertésnek...
Fejes László | 2012.08.16.
... mégis megbotlik, mi több, folyamatosan botladozik. Tótfalusi István harcba száll a nyelvvel kapcsolatos tévhitekkel, de eközben maga is hizlalja a bakonyi disznókat. Könyvismertetésünkből az is kiderül, milyen hatással volt házi szakértőnk a haza...
Csaj vagy pasi?
nyest.hu | 2012.07.25.
Vannak nyelvek, melyben vannak nyelvtani nemek, és vannak, melyekben nincsenek – gondolhatnánk. A kérdés azonban nem ilyen egyszerű. Ha például egy szövegben nem szeretnénk elárulni valakinek a nemét, különböző nyelveken egészen különböző nehézségekk...
Itt a piros, hol a piros?
Wenszky Nóra | 2012.06.06.
Míg a tavaszi mezők virágai főként sárga színben pompáznak, a tavaszi és kora nyári gyümölcsök pirosak. A sort az eper nyitja, ezt követi a cseresznye és a meggy, majd júniusban a ribizli és a málna következik. Vajon melyik gyümölcsnek van köze a sza...
A tavasz első hírnöke
Wenszky Nóra | 2012.03.01.
A tavasz egyik első hírnöke a hóvirág. A növény neve a legtöbb nyelvben a hóval kapcsolatos, ám hasonlítják haranghoz, kötik a békákhoz, kacsákhoz vagy a szamarakhoz és mindenféle fehér dologhoz. Néhány éve már nem látni hóvirágot áruló embereket az ...
Végleg legyőzhetik Hódító Vilmost
nyest.hu | 2011.12.09.
A Hódító Vilmos által a Brit-szigetekre exportált normann nyelv ezer év után csak most került a teljes kihalás szélére…
Portugália második hivatalos nyelve, a mirandai
nyest.hu | 2011.12.05.
Tudjuk, hogy az Ibériai-félszigeten nem csak a spanyolt és a portugált beszélik. Gyakran hallunk a spanyolországi kisebb nyelvi közösségekről, de Portugália második hivatalos nyelve, a mirandai, mely nemrég ünnepelte hivatalos nyelvként 10 éves évfor...
Miért ejtik a spanyol j-t a h-hoz hasonlóan?
El Mexicano | 2011.11.02.
Sokunkban felmerülhetett már a kérdés, hogy vajon mi az oka annak, hogy a spanyolban a j és a ge, gi kapcsolatok g-je érdes h-szerű hangnak felel meg (a továbbiakban ezt [ch]-val jelöljük), amikor az összes többi újlatin nyelvben – még a szomszédos p...
Mallorcai, menorcai, ibizai és formenterai nyelv
Studiolum | 2011.10.07.
A Baleári-szigetek egyes politikusai és médiája időről időre – különösen a választások közeledtével – igyekeznek kijátszani az autonóm tartomány feltételezett nyelvi problémájának ütőkártyáját. A szigetek lakossága ugyanakkor semmiféle nyelvi problém...
A mari és az újlatin nyelvek
Fejes László | 2011.09.21.
Nem csak Magyarországon virágzik a dilettáns őstörténészkedés. Oroszországi nyelvrokonaink ugyan nem tagadják a finnugor rokonságot, de előkelőbb rokonokkal egészítenék ki.
A hatezer éves magyar írásbeliség
és az írástudatlan Európa
nyest.hu | 2011.09.05.
A magyar írásbeliség réginek mondható, de mégsem annyira régi, mint amennyire sokan szeretnék. Azzal pedig aligha öregbítjük érdemeinket, ha mások vívmányairól nem veszünk tudomást.
Veszélyben Svájc negyedik nyelve
nyest.hu | 2011.09.02.
A rétoromán nyelv megmentésének érdekében évekkel ezelőtt standardizálták a nyelv öt nyelvjárását, de nagy az ellenállás a mesterségesen létrehozott változat ellen.
Erdélyi pityóka, angol potato
nyest.hu | 2011.07.28.
A potato elnevezés nem csak az angolban van meg, hanem szerte Európában a burgonya egyik leggyakrabban előforduló neve. Lehetséges, hogy az erdélyi nyelvjárási pityóka ’burgonya’ szónak is ez a forrása?
Miért érdekes ez az egész? A színes középkor
Cser András | 2011.07.15.
A középkori nyelvtanok elsősorban a latinoktatást szolgáltak, ám kivételesen találkozhatunk egy-egy nemzeti nyelvtannal is. Először merül fel a kérdés, hogy milyen is az emberi nyelv: cikkünkből kiderül, hogy a nyelvet vagy a gondolkodást tartották-e...
Franciaországban nincsenek kisebbségek, csak franciák
nyest.hu | 2011.07.15.
A nagy francia forradalom ideje óta ez a jelszó van érvényben. Ez érvényesül a Franciaország kulturális és nyelvpolitikájában, jogrendszerében. Franciaország ignorálja a területén megfigyelhető nyelvi és etnikai sokszínűséget.
A legrégebbi kreol nyelv pedig...
Péli Péter | 2011.05.27.
A Zöld-foki Köztársaság hivatalos nyelve a portugál nyelv, de a szigeteken élők túlnyomó részének az anyanyelve az európai gyarmatosításhoz kötődő talán legrégebbi ma is beszélt kreol nyelv, a zöld-foki-szigeteki kreol.
Mennyire távolodtak el az újlatin nyelvek a latintól?
El Mexicano, Et Al | 2011.05.17.
Bizonyára sokakat foglalkoztat, hogy az egyes újlatin nyelvek mennyire távolodtak el közös ősüktől. Bár a kérdés látszólag egyszerű, megválaszolni azonban mégsem annyira.
A korzikai nyelv lehet a dalfesztivál győztese
MTI | 2011.05.11.
A Franciaországot képviselő Amaury Vassili fiatal tenor a közelgő Eurovíziós Dalfesztivál favoritja a brit fogadóirodáknál.
Katalán: a spanyol és a francia között
El Mexicano | 2011.04.27.
A katalánokat talán a legtöbben csak nyelvpolitikai botrányaikról ismerjük. Sokan úgy gondolják, hogy csak egy „érthetetlen spanyol nyelvjárást” beszélnek, de nyelvük bizonyos szempontokból inkább a franciához és az olaszhoz áll közelebb.
Öt tévhit a román nyelvről
El Mexicano, Fejes László | 2011.04.20.
Szerte a magyar interneten megdöbbentő tévhitek keringenek a szomszédunkban beszélt újlatin nyelvről, mely földrajzilag messze szakadt legközelebbi rokonaitól.
A spanyol kiejtésről
El Mexicano | 2011.03.08.
Szóltunk már a portugál nevek helyes kiejtéséről, így következzen most a spanyol. Bár a spanyol kiejtés korántsem olyan bonyolult, mint a portugálé vagy a franciáé, a magyar médiában mégis gyakran tévesen ejtik ezeket.
Svájc negyedik hivatalos nyelve, a rétoromán
El Mexicano, Fejes László | 2011.03.08.
A nagyobb újlatin nyelvekkel, a spanyollal, a portugállal, a franciával, az olasszal és a románnal bizonyára mindenki találkozott. Vannak azonban kisebb nyelvek is, melyekről keveset hallunk. Ilyen a rétoromán, mely a német, a francia és az olasz mel...
Rejtélyek a latin nyelv történetéből
nyest.hu | 2011.03.03.
A latin írás első pillantásra egyszerűnek tűnik, valójában azonban vannak benne (látszólagos?) következetlenségek. Egyes betűket különböző helyzetekben különbözőképpen kell olvasni, a magánhangzók hosszúságát pedig az ókorban nem is jelölték.
Olasz: valójában hány nyelv?
El Mexicano, Et Al | 2011.02.27.
Az újlatin nyelvekkel foglalkozó szakemberek legérdekesebb csemegéi az olasz nyelvjárások. Nem véletlen, hiszen amit mi egyszerűen olasznak hívunk, az valójában több száz nyelvjárást és több tucat regionális nyelvet takar.
A brazíliai portugál kiejtésről
El Mexicano | 2011.02.18.
Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogyan is kellene helyesen kimondani a portugál neveket, szavakat. Most megnézzük, milyen különbségek vannak az európai és a Brazíliában beszélt portugál nyelv között.