Töltődjön fel a „feltöltés” utótagú szerkezetek helyesírási kérdéseivel!
Sok dolgot lehet feltölteni: telefonegyenleget, taxikártyát stb. Na de hogyan?
A fővárosban jártunkban-keltünkben újra és újra megbizonyosodhatunk róla, hogy az összetételek helyesírása az egyik legkritikusabb pontja a szabályzatnak. Mindennapi helyesírás című sorozatunkba leggyakrabban olyan feliratokat kapunk olvasóinktól, amelyeken összetételek szerepelnek. Ennek kapcsán már jó régen tisztázni tudtuk mind az úgynevezett 6:3-as, mind pedig mozgószabályt. Most újra alkalmunk van ismételni...
Nórától kaptuk az alábbi képet, amelyen a feliratnak szinte minden sorába beleköthetne egy szigorú magyartanár. Most a feltöltés utótagú szerkezetekre koncentráljunk, amelyekért darabonként 2 pontot vonnának le az érettségin.
Telefon + egyenleg + feltöltés: van olyan szó, hogy telefonegyenleg, meg olyan szó is, hogy egyenlegfeltöltés. Az adott szerkezet esetében akármelyikből is hozzuk létre a háromszoros összetételt, a helyes írásmód ez: telefonegyenleg-feltöltés.
Közüzemi + egyenleg + feltöltés: a közüzemi egyenleg valóban nem összetétel, hanem jelzős szerkezet. De amikor a feltöltés-sel ez a szerkezet összetételt alkot, akkor a mozgószabály értelmében a helyes írásmód ez: közüzemiegyenleg-feltöltés.
Taxi + kártya + feltöltés: ebben az esetben sima háromtagú összetételről van szó: taxikártya (összetétel!) + feltöltés, ami a 6:3-as szabály értelmében: taxikártya-feltöltés.
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!