Elhasznált fénycsőgyűjtő
János küldött nekünk egy képet, amelyen egy igencsak viseltes dobozt láthatunk; rajta a felirat: „elhasznált fénycsőgyűjtő”.
Mindennapi helyesírás című sorozatunkban nemrégiben jól belecsaptunk a lecsóba a veszélyes- és egzotikusállat-befogással. Megismerkedtünk a mozgószabállyal is. Ezek után már gyerekjáték lesz eltájékozódnunk azon a képen, amit Jánostól kaptunk...
A képen egy elhasznált fénycsőgyűjtő látható, ahogyan azt a felirat is közli velünk. Tényleg elég elhasználtnak látszik a képen ez a fénycsőgyűjtő doboz. A kérdés csak az, hogy nem a benne található fénycsövek-e az elhasználtak... Valószínűsítjük, hogy a feliratozó szándéka szerint azok is elhasználtak; és ezt akarta kiírni a gyűjtőládára.
Tehát itt arról van szó, nyelvtanilag közelítve a dolgot, hogy az elhasznált fénycsövek gyűjtője ez a láda ([elhasznált fénycső] + gyűjtő). A mindenki által megszeretett (és immár kívülről tudott) mozgószabály értelmében itt a jelzős szerkezetet egybe kell írni, és az utótagot kötőjellel kell az egészhez hozzákapcsolni – méghozzá a szótagszámtól függetlenül: elhasználtfénycső-gyűjtő.
Látta már ezt (vagy hasonlót) valaki helyesen kiírva?
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!
"Elhasznált fénycsövek gyűjtője" is tökéletes.
@Krizsa: "Elhasznált fénycsövek" - és máris tudja az ember, hogy mire való ez a gyűjtődoboz.
Mivel ez az "elhasználtfénycső-gyűjtő" egyetlen rápillantásra OLVASHATATLAN, semmilyen szabály nem segít rajta. Aki ilyen szabályokat talál ki, az nem tanult meg felnőtt módra olvasni. Ne tessék annyit dirigálni: minden összetételt ésszerűen kell megoldani. Ha a szó ennyire hosszú, akkor alkalmatlan, és a szabályok mennek a gyűjtőbe.
Mindenhol ezek a nyelvművelők már megint!