Van-e négyvégtag-sérült?
Olvasónk szeretné, ha a két szerkezet különbségét a helyesírás is jelölné. Jó hírünk van: jelöli.
Vera nevű olvasónk helyesírási kérdéssel fordult hozzák:
Felmerült bennem, hogy kell helyesen írni azt, hogy négyvégtag sérüléssel élő ember. A végtagsérüléssel szó létezik, azonban a négy végtagsérüléssel élő ember négy darab végtagsérüléssel élő embert jelöl. Én viszont azt akarom írni, hogy négy végtag (tehát mind a négy végtagja sérült) sérüléssel élő ember.
Jó hírünk van: olvasónk nyitott kapukat dönget. Számtalanszor írtunk már a mozgószabályokról. Ezek közül a is leggyakrabban talán a második mozgószabállyal – a szabályzatban 139 b) – találkozunk: eszerint ha egy egy egyébként különírt szókapcsolat összetett szó tagjává válik, akkor egybeírjuk, és a másik tagot kötőjellel kapcsoljuk hozzá. Klasszikus példák a hajlított bútor + gyár → hajlítottbútor-gyár, használt autó + kereskedés → használtautó-kereskedés, hideg víz → hidegvíz-csap stb., illetve a szókapcsolatból keletkezett utótagra a számtan + házi feladat, de: számtan-házifeladat.
Bár a fenti példákban a szókapcsolat egy melléknévből (vagy melléknévi igenévből) és egy főnévből áll (az iskolai mondattan szerint minőségjelzős), a szabály vonatkozik a számnévből és főnévből álló (mennyiségjelzős) kapcsolatokra is. A szabályzat szótári részében például szerepel a négy kerék, és mellette a négykerék-meghajtás is. Ugyanígy kell tehát írnunk: négy végtag + sérült → négyvégtag-sérült, négy végtag + sérülés → négyvégtag-sérülés.
Fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy – szemben azzal, ahogy olvasónk írja – nem csupán a szókapcsolatot kell egy szóba írni, de hozzá a másik összetételi tagot is kötőjellel kell kapcsolni (nem külön kell írni). Azt is érdemes külön megjegyezni, hogy ilyen esetekben mindegy, hogy az összetétel hány szótagos, a kötőjelet akkor is ki kell tenni, ha hat szótagos, vagy annál is rövidebb, ahogy a szabályzat négykerék-meghajtás vagy hidegvíz-csap példája is mutatja.