Kalligráfia
Szulejmán fiának Korán-zsákmánya
nyest.hu | 2013.07.13.
A Ramadán hónap tiszteletére a minap Izraelben közzétett Korán-példányok között elképesztő remekműveket találni. Az egyik közülük a magyar történelemhez is kötődik némiképpen.
Betűről betűre fordítani
nyest.hu | 2012.08.22.
Van, amikor nem elég a fordítás, a szöveg külső megjelenését is le kell fordítani. Ez persze nem a tolmács, hanem a formatervező feladata. Hogyan nézzen ki egy latin betűs logó héber betűkkel?
Képeket írni, szavakat rajzolni
MTI | 2012.07.26.
A Déri múzeum új kiállítása az írás és rajz tanulásának történetéről, az európai könyv- és illusztrációs művészetről, valamint kortárs képzőművészek és szépírók művein keresztül az írás és kép egymásra hatásáról szól.
A régi mongol írásrendszerek
Rákos Attila | 2012.05.21.
Milyen lehet egy 800 éve nem beszélt nyelven olvasni az újságot? A Halotti beszéd helyesírásával és nyelvezetével írni az iskolai házi feladatot? A mongolok valami hasonlót tesznek nap mint nap, mikor hagyományos írásbeliségüket használják ma is.
(La)TeXnikás praktikák
Takács Boglárka | 2012.02.10.
A szövegszerkesztők többsége az „amit látsz, azt kapod” elvre épül – a LaTeX dokumentumkezelő rendszer azonban felrúgja a szabályt, mégis rengeteg ember használja. Ami jó a tudományos kutatóknak, jó-e az egyszerű felhasználóknak? Kis ráfordítással so...
Mire képesek a szavak?
nyest.hu | 2012.02.05.
Gondolt már arra, hogy a szavak leírt képe milyen jól felidézheti a szavak jelentését? – Ha nem, most megmutatjuk, hogyan.
Libanon utolsó kalligráfusai
MTI | 2011.08.04.
Összekapcsolódó szavak, elnyúló és összegömbölyödő betűk: Libanonban már csak maroknyian vannak a kalligráfusok, akik ezt a régi, ma elhanyagolt művészetet ápolják és próbálják menteni.
Bibliamásoló robot
MTI | 2011.05.07.
A Biblia lemásolásába fog egy robot Trierben: a pénteken munkához látó robotnak tizenegy hónapra lesz szüksége, hogy szépírással papírra vigye a kereken 3,5 millió betűt.
A japán kalligráfia művészete
Borda Máté /MTI | 2010.06.27.
Harada Sódó zen mester, a ma élő egyik legnagyobb japán kalligráfus nyilvános bemutatót tart június 28-án Budapesten. A japán kalligráfia múltjáról és jelenéről, a kalligráfiáról mint szellemi útról, Harada Sódó művészetéről Gáncs Nikolasz buddhista ...
Milliókat érő arab kézirat kelt el
MTI | 2010.06.25.
Egy régi arab kézirat, az arab nyelv szabályainak egyik legrégebbi leírása kelt el milliókért egy párizsi árverésen.
Új lecke a japánoknak
nyest.hu | 2010.06.10.
Japán hamarosan 196 új kandzsi jelet vezet be, melyeket a középiskolában kell elsajátítani. Ez lesz az első kandzsi reform az elmúlt 30 évben.
Művészet vagy vandalizmus? A graffitiről
Péli Péter | 2010.04.06.
Észreveszi vagy sem, minden nagyvárosi lakó találkozik kalligrafikus írással nap mint nap. Bármely nyilvános területén is legyünk egy nagyvárosnak, szinte nem lehet úgy körbenézni, hogy a szemünk ne akadjon meg legalább egy graffitin. Ahogy mostani c...
Az ecset mesterei: a kínai kalligráfia
Péli Péter | 2010.03.17.
Kínában ma is gyakran látni az utcán idős embereket, amint botra erősített szivaccsal írnak a betonra, hogy az így keletkezett írás pár perccel később a semmibe tűnjön. A kínai kalligráfia komoly mesterség és művészet, elsajátításához egy élet munkáj...