Fura partikulák a koreaiban és a japánban
Február 22-én, pénteken tartja az Erasmus Kollégium szokásos pénteki szemináriumát. Ezúttal Sándor Angelika fog nyelvészeti előadást tartani.
Az általunk már korábban megismertetett tehetséggondozó szakkollégium, az Erasmus Kollégium szokásos pénteki műhelyszemináriumára szeretettel várja az érdeklődőket. A szemináriumon egy 25-30 perces előadást hallgathatnak meg a résztvevők; az előadást opponensi vélemény, illetve vita követi. A szemináriumokon a közönség igen változatos szakterületekről érkezik, így az előadóval szemben alapkövetelmény, hogy mondandóját közérthető, befogadható módon adja elő.
A következő szemináriumra 2013. február 22-én, pénteken 17:30-kor kerül sor, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának I. épületében (Budapest, Múzeum krt. 4., I. épület, 2. emelet, 208-as terem). Az előadó Sándor Angelika az ELTE elméleti nyelvészet mesterszakának hallgatója, a Kollégium első éves diákja lesz, aki A koreai és japán topik- és alanyjelölő partikulák címmel tart előadást.
A koreai és japán nyelvet tanulók számára nem könnyű elsajátítani az alanyt, illetve topikot jelölő partikulák grammatikus használatát. Ez nem csoda, hiszen – ahogy sok más nyelvi jelenségre sem –, eddig erre sem született kielégítő magyarázat. Már az elnevezésük is ellentmondásos: vannak topikok, melyek egyszersmind alanyok is, ráadásul az „alanyjelölők” egyben a fókusz pozíciót is jelölik. Az előadásban Kuno klasszikusnak számító osztályozását mutatja be az előadó, majd Shibatani véleményét, végül pedig egy olyan feltételezést fogalmaz meg, amely talán hasznunkra lehet a partikulák váltakozásának megragadásában...
Sokat kell hallgatni, használni a nyelvet és magától rájön az ember hogy mikor melyik partikula kell.
Olyan dolgok is befolyásolják, mint a hangsúly, esetleges irónia, felkiáltás vagy más "metakommunikációs" tartalom kifejezése, stb.
Érdekes lehet. A hülyeségeket ugyanis már mind leiirták erről tudós mestereink, szóval már csak az okos dolgok maradtak. Sziivesen elolvasnám a tanulmányt. Opponens?! Bozse moj... laszlo.cseresnyesi@gmail.com