Menyasszony és protézis
Február 8-án, pénteken tartja az Erasmus Kollégium szokásos pénteki szemináriumát. Ezúttal Gaál Xénia fog előadást tartani.
Az általunk már korábban megismertetett tehetséggondozó szakkollégium, az Erasmus Kollégium szokásos pénteki műhelyszemináriumára szeretettel várja az érdeklődőket. A szemináriumon egy 25-30 perces előadást hallgathatnak meg a résztvevők; az előadást opponensi vélemény, illetve vita követi. A szemináriumokon a közönség igen változatos szakterületekről érkezik, így az előadóval szemben alapkövetelmény, hogy mondandóját közérthető, befogadható módon adja elő.
A következő szemináriumra 2013. február 8-án, pénteken 17:30-kor kerül sor, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának I. épületében (Budapest, Múzeum krt. 4., I. épület, 2. emelet, 208-as terem). Az előadó Gaál Xénia lesz, a Kollégium első évfolyamos diákja, az ELTE Bölcsettudományi Kar Orosz irodalom és kultúra Kelet és Nyugat vonzásában doktori programjának hallgatója.
A K. város metaforái – menyasszony és protézis című előadásban Jurij Bujda Porosz menyasszony és Zinovij Zinyik Apám lába című műveinek Kalinyingrád-képéről lesz szó. Érintésre szétporladó halott porosz menyasszony és egy háborúban elvesztett láb helyén éktelenkedő protézis. Mi bennük a közös? A mai Kalinyingrád, az egykori porosz, majd német Königsberg, amely ma Oroszország exklávéja, a háború utáni izolációból mára valamelyest kitörni látszó terra incognita.
Jurij Bujda a Kalinyingrádi körzetben született, ma Moszkvában él. Zinovij Zinyik moszkvai születésű, ma Londonban él, Königsberghez édesapja háborús emlékei fűzik. Ők ketten sajátos metafora-rendszer segítségével járják körül K. város saját és idegen dichotómiáját, a névadás és átnevezés aktusát, a töredékesség, s legfőképpen a hiány fogalmát, tehát a kalinyingrádi körzet főbb történelmi és kulturális jellegzetességeit. Az előadás közös kontextusba helyezi a két szöveget s rámutat az úgynevezett Kalinyingrád-paradigma legizgalmasabb problémáira.