Tehetséggondozás felsőfokon
Idén is várja tehetséges, önálló kutatómunkát végző egyetemisták jelentkezését az Erasmus Kollégium.
Az Erasmus Kollégium felvételt hirdet tanulmányaik mellett tudományos munkát végző, akadémiai pályára készülő, kiemelkedően tehetséges egyetemi és főiskolai hallgatók számára. Pályázhat bármely magyar felsőoktatási intézmény beiratkozott hallgatója. A pályázatot 2012. október 18-ig kell elküldeni a Kollégium honlapján megjelölt e-mail címre.
A Kollégium célja, működése
A magyar felsőoktatásbeli képzés tömegessé válása a legtehetségesebb diákokra fordítható szellemi erőforrások csökkenéséhez vezetett. Ezt a helyzetet kívánja orvosolni a neves közgazdászok, jogászok és bölcsészek által létrehozott speciális tehetséggondozó intézmény, az Erasmus Kollégium. A Kollégium olyan diákok támogatását tekinti feladatának, akik egyetemi, főiskolai tanulmányaik mellett színvonalas tudományos munkát is végeznek.
A Kollégium célja, hogy diákjai olyan közösséget alkossanak, amelyben gyakorolhatják a szakmai kooperációt, hiszen a különböző szakmai hátterű, ám egymást „metsző” érdeklődésű fiatal kutatók szakmai kommunikációja az érintettek saját területükön való elmélyülését is nagymértékben elősegíti.
Milyen lehetőségeket nyújt a Kollégium?
Az Erasmus Kollégium diákjai saját témavezetővel, tutor felügyeletével végzik szakmai munkájukat – saját kutatási tervük szerint. A Kollégium elvégzéséhez egy saját kutatásra épülő tanulmányt kell elkészíteni.
A Kollégiumban különböző témákkal foglalkozó kutatócsoportok működnek. A Kollégium hallgatói ezek valamelyikében folytatják munkájukat: részt vesznek a csoport szemináriumain, konferenciáin, egyéb programjain.
A Kollégiumban nemcsak a kutatócsoportok dolgoznak rendszeresen együtt, vannak közös szakmai hétvégék, workshopok, minden második péntek délután műhelyszemináriumok, amelyeken a hallgatók saját témájukban tartanak előadásokat. A Kollégium minden tanév zárásaként megrendezi tanévzáró konferenciáját, amelyen a hallgatók szélesebb közönség előtt is előadhatják kutatásuk eredményeit.
A Kollégium diákjainak nyelvtanulási lehetőségeket is biztosít.
A Kollégium elvárja, hogy diákjai a fenti lehetőségeket igénybe vegyék; erről a félév elején minden diákkal szerződést köt. A Kollégium a szerződés alapján diákjainak tanulmányi ösztöndíjat (vagy egyéb anyagi támogatást) biztosíthat.
Hogyan lehet pályázni?
A pályázatnak tartalmaznia kell a következőket:
- Egy kétoldalas motivációs levelet, amely tartalmazza a Kollégiumba való jelentkezés célját, a pályázó életpályájára vonatkozó elképzeléseit, a kutatni kívánt téma rövid leírását, a témaválasztás indoklását, a várható eredményt (pl. OTDK dolgozat, publikáció). A motivációs levél térjen ki arra is, hogy a kutatás várható eredménye mely vonatkozásban jelentené a meglévő tudás továbbfejlesztését, kiegészítését. Valamint azt is, hogy megvalósításához milyen módszereket kíván alkalmazni.
- Egy amerikai típusú önéletrajzot, melynek sablonja letölthető a Kollégium honlapjáról.
- Egy maximum 20 000 leütés terjedelmű önálló írást, amely bemutatja a pályázó érdeklődését, eddig elért eredményeit. A benyújtott írás lehet korábban leadott, nagyobb dolgozat (szakdolgozat, OTDK-dolgozat stb.) részlete, önálló tanulmány, publikáció, szemináriumi dolgozat.
Kik értékelik a pályázatokat?
A pályázatok értékelése anonim. A pályázatokat az Erasmus Kollégium kódszámmal tartja nyilván, amelyet a pályázat beérkezését nyugtázó e-mailben küldünk meg a pályázóknak.
A pályázatokat szakértőkből álló bizottság bírálja el. A bizottság a legjobb pályázatok benyújtóit személyesen is meghallgatja, és közülük választja ki a felvetteket.
Az írásbeli pályázatokat 2012. szeptember 6. és október 18. között lehet elküldeni a Kollégium e-mail címére.
A kiválasztás szóbeli fordulójára 2012. október 25-26-án kerül sor.
Az eredményről a Felvételi Bizottság legkésőbb 2012. október 29-ig e-mailben tájékoztatja a jelentkezőket.