December 13-dikai?
Nemrégiben már előkerült a dátumok helyesírása. Most újabb kérdést kaptunk ezzel kapcsolatban. Újat mondani nem tudunk, de igyekszünk válaszolni.
Erzsébettől kaptuk a következő kérdést:
Gyerekkoromban még a 296. pont volt szigorúan érvényben, azonban azóta – legalábbis úgy tudom – sok minden megváltozott. Konkrétan arra szeretnék rákérdezni, hogy helyes-e a következő: „December 13-ikai előadás”
Nemrégiben nagyon hasonló kérdést kaptunk egy másik olvasónktól. A dátumok helyesírása – úgy látszik – örök probléma. Az arra a kérdésre adott válaszunkból kitetszik, hogy a fenti alak semmiképpen nem helyes, de ezt nem a szabályzat 296. pontjából tudjuk.
A sorszámnévképző, amit a dátumhoz kapcsolunk, nem az -ik(a/e), hanem a -dik(a/e). A december 13-ikai forma tehát semmiképpen nem megfelelő. Kérdés, hogy a december 13-dikai elfogadható-e. Ezt a formát sem az akadémiai szabályzatban (AkH.), sem pedig az Osiris Kiadó helyesírási kézikönyvében (OH.) nem találjuk. Tehát tiltva, de javasolva sincs, ahogyan azt már korábbi cikkünkben jeleztük.