Namíbia nyelvi politikája „megmérgezi” az ott élő gyerekeket
Már több mint 20 éve az angol az oktatás nyelve Namíbia iskoláinak többségében, de az ország tanárainak 98%-a nem eléggé ismeri a nyelvet.
Namíbia elkötelezettsége az angol, mint fő oktatási nyelv mellett megrendülni látszik annak fényében, hogy a felmérések szerint a dél-afrikai ország tanárainak 98%-a nem eléggé képzett angolból.
Tavaly szeptemberben közel 23.000 tanár végezte el az emelt szintű angol tesztet, ami a szövegértést, valamint a nyelvtani- és íráskészégeket mérte fel, annak az oktatásügyi minisztérium által kidolgozott startégiának a részeként, mely fel kívánja deríteni a további képzési szükségleteket. A kiszivárgott eredményekből kiderül, hogy 2% kivételével a tanárok további képzésre szorulnak az angol nyelv alapszintjén.
„A kihívás, amit az a döntés állított elénk, hogy az angolt használjuk nemzeti nyelvként, még mindig erősen befolyásolja az oktatás sikerességének mértékét” – állítja Priscilla Harris, aki a vezető kutatója egy, a múlt hónapban megjelent tudósításnak a namíbiai nyelvpolitikáról. Harris szerint a tanulóknak lehetővé kellene tenni, hogy legalább 11 éves korukig – az általános iskola végéig – anyanyelvükön tanulhassanak.
Namíbiában az angol a lakosság kevesebb mint 1 százalékának anyanyelve, és csak további 7 százalék használja renszeresen. A namíbiaiak majdnem felének a bantu ovambó az anyanyelve, további 10-10 százaléknak pedig az ovambóval rokon hereró, a hollandból kifejlődött afrikaans, a koiszan nyelvekből csettintő hangokat átvett kwangali, és a koiszan a nyelvek közé tartozó nama. Ez utóbbi nyelv adta az ország nevét is: a namib kifejezés azt jelenti namául, hogy „ahol semmi sincs.” 1990-ig a német és az afrikaans volt a két hivatalos nyelv, és még mindig többen beszélhetnek afrikaansul második nyelvként, mint angolul.
Egy namíbiai társadalmi szervezet, a Namíbiai Városi Érdekszövetség azt kívánja elérni, hogy az oktatást közelebb vigyék a tanulók igényeihez a tanároknak nyújtott extra képzések segítségével.
Forrás
The Guardian: Namibia's language policy is 'poisoning' its children