Mikor kell a „mint” elé vessző?
Sokan úgy tudják, hogy mindig kell vessző a „mint” elé. Ez azonban nincs így! Van a „mint”-nek egy olyan használata, amelyben nem teszünk elé vesszőt.
Az Erőszak mint fertőző betegség című cikkünk kapcsán kaptuk azt a megjegyzést, hogy a címből kihagytunk egy vesszőt – természetesen a mint elől. Állítjuk, hogy nem, és most azt is elmagyarázzuk, hogy miért nem.
Talán az iskolai oktatásból származik az a „szabály” (valójában tévhit), hogy vannak bizonyos szavak, amelyek elé mindig vesszőt kell tenni, mint például a mint. Az igaz, hogy nagyon sok esetben valóban kell vessző a mint elé, de az nem igaz, hogy mindig. Például a fenti esetben nem kell. Hogyan lehet a két esetet megkülönböztetni egymástól?
Szerencsére az esetek többségében ez tényleg elég könnyű. A mint-nek két markánsan elkülönülő használata van: az egyikben a mint tagmondatok közé kerül, és összehasonlítást fejez ki, a másikban egy mondatrész (állapothatározó) része, és -ként raggal azonos a jelentése. Előbbi esetben kell elé vessző, utóbbi esetben nem. Lássunk néhány konkrét példát!
(1) Pista pont úgy magyaráz, mint egy tanár.
(2) Pista mint tanár dolgozott az intézményben.
Az (1) esetében két tagmondatot kapcsol össze a mint kötőszó. (A vessző utáni rész is tagmondat, csak hiányos: ...mint ahogyan egy tanár magyaráz.) Ezért sem meglepő, hogy ilyenkor vessző kerül a kötőszó elé. A (2) esetében a mint tanár szerkezet állapothatározó, nincs szó két tagmondatról, ilyenkor tehát nem kell vessző tenni elé. A hagyományos nyelvtan az utóbbit „határozóvá tevő mint”-nek nevezi; az állapothatározó legtöbbször helyettesíthető a -ként ragos névszóval:
(2') Pista tanárként dolgozott az intézményben.
Az akadémiai helyesírási szabályzat (AkH.) a 249. b) pontjában külön is tárgyalja a mint-nek ezt a fajta használatát, és a vele kapcsolatos helyesírási tudnivalókat.
@petic: a "több mint" kérdéskörével már foglalkozott a nyest.
Itt ni: www.nyest.hu/hirek/kell-e-a-mint-ele-vesszo
@challengeofusenglish:
Nyilván így a legkönnyebb betartani a szabályt ;)
@MolnarErik: nem emiatt kritizáltam eredetileg a másik cikk címét. A Word ellenőrzője nagyon komolytalan, aláhúzigál mindent, mindenféle hülye és fals indokkal.
Ez a legjobb poén a word nyelvhelyesség-ellenőrzőjében. Mindig aláhúzza zölddel: "Szem vessző kell a mint elé. Á lehet, h mégsem. De, asszem, mégis kell." :)
@challengeofusenglish: Ha nem lenne további bővítménye, számomra is furcsának bizonyulna (Pista mint tanár dolgozott), de így szerintem semmi gond nincs vele. (Sőt, én úgy érzem, hogy a -ként használata sokkal irodalmibb, mint köznyelvi.)
A (2) mondathoz hasonlót sosem használok. A -ként toldalék valahogy jobban tetszik.
@Blogin: A helyesírás NEM része a nyelvnek. A helyesírási szabályok NEM nyelvi szabályok.
Tegnap leírja a szerkesztő, hogy deskriptív a nyelvészet, kvázi mindent lehet, ha jól esik, az egyszeri kommentező pedig rálicitál, hogy "höhö, tessék mán a csillagoknak előírni, merre röpüljenek, nincs is értelme másnak, mint a leíró tudománynak". Ma pedig: mikor _kell_ vessző. Így szép a nyelvész: ha ész.
A mint elé soha nem rakunk vesszőt. Hát hogy nézne már ki az, hogy ,mint?
Továbbá úgy emlékszem, hogy a "több mint" is szabályosan írható vessző nélkül.
Na, most jól megkaptam, egy cikk keretében is :D
Lassan tényleg újra kéne tanulgatnom az AkH.-t, de egyrészt nem visz rá a lélek, másrészt nemsokára itt van az új, bár nem tudom, hogy mikor jelenik meg.
Mondjuk ez abból is adóthat, hogy a Word helyesírás-ellenőrzője a második használatot nem ismeri, és mindig zölddel aláhúzza.
Tudtommal a második esetben a "mint" elöljárószó. Egyébként ez tipikus hiba, hogy a mint elé ilyenkor is vesszőt tesznek. Én is folyton javítom a hivatalos levelekben.