Mágikus képesség Srí Lankáról
Egy 1754-ben alkotott elvont főnév nyomán a csodás India partjaihoz jutunk. Lesz szó motorcsónakokról és földönkívüliekről, képzőkről és hercegekről. Kóstolunk csokoládét és muffint, ám végül adósok maradunk a válasszal.
Nemrégiben ismertettünk egy interaktív térképet, melyen az amerikai egyetemisták által leggyakrabban a szótárban keresett angol szavak láthatók. Előző cikkünkben már bemutattunk néhány díjnyertes szót, de a kedvenc találatunk megér egy külön cikket is. A serendipity [szeröndipöti] szóról van szó, amely a Kansas államban található Wichita State University leggyakrabban keresett szava volt 2014-ben.
A serendipity elvont főnevet feltehetőleg kevés angolul tanuló ismeri. Olyan tulajdonságot jelöl, amit egyetlen szóval nem is tudunk magyarul visszaadni: ’(értékes) dolgok váratlan felfedezésének mágikus képessége’. Miért keresgélhették ezt a hallgatók a szótárban? Talán a szó történetének megismerése segít a válaszadásban.
A serendipity szót Horace Walpole (1717–1797) angol író alkotta egy, az 1500-as években olaszul publikált perzsa mese alapján. A Peregrinaggio di tre giovani figliuoli del re di Serendippo (Szerendip királyának három ifjú fiának vándorlása) címmel megjelent mesét olaszról franciára, majd franciából angolra is lefordították.
Angolul a történetet The Three Princes of Serendip (Három herceg Szerendipből) címen ismerik. A mesében az ifjú hercegek gyakran fedeznek fel véletlenül dolgokat, tehát birtokában vannak a ma a serendipity szó által jelölt képességnek.
Walpole egy levelében használta először a serendipity szót, amit a Serendip tulajdonnévből és az -ity főnévképzőből alkotott. Az -ity képző használata itt azért szokatlan, mert ezt a toldalékot melléknevekhez szokták ragasztani. A melléknévből képzett főnév jelentése ’a melléknévvel jelölt tulajdonság’ – tehát a magyar -ság/-ség képzőhöz hasonlít. Lássunk néhány példát!
extreme ’extrém’ – extremity ’extremitás’
obese ’túlsúlyos’ – obesity ’túlsúlyosság, elhízás’
clear ’világos’ – clarity ’világosság, áttekinthetőség’
uniform ’egységes’ – uniformity ’egységesség’
jolly ’vidám’ – jollity ’vidámság’
Walpole tehát némiképp önkényesen járt el nyelvújítóként, amikor egy tipikusan melléknevekhez járuló képzőt egy tulajdonnévhez ragasztott. Előfordult ez más nyelvújítókkal is...
A serendipity szó töve tehát egy főnév, mégpedig egy földrajzi név.. De hol is van tulajdonképpen Serendip? Az Encyclopedia Britannica szerint Serendib vagy Serendip maga Srí Lanka (korábban Ceylon) szigete. A név a szanszkrit Siṃhaladvīpa ’az oroszlánok lakhelye’ szóból származik. Ezek szerint a serendipity szót ihlető persze mese hősei az India közelében található Ceylon szigetéről származtak.
(Forrás: Wikimedia Commons / Bleuchoi / CC BY-SA 2 0)
Egy szó karrierje
A Walpole levelezésében alkotott serendipity eleinte nem volt túl népszerű, bár 1870-ben megjelent egy cikk a szó etimológiájáról. Ekkoriban azonban legfeljebb Walpole rajongói használták a kifejezést. A 20. század elejétől azonban a szó terjedni kezdett. Bekerült a nagy és közepes méretű szótárakba, sőt, később a kisebbekbe is. Ez a tény azt mutatja, hogy a szót egyre szélesebb körben használták.
Egy 2000-es amerikai kutatás szerint a Serendipity a tizedik legnépszerűbb motorcsónaknév volt az Egyesült Államokban. Sőt, egy londoni irodalmi fesztiválon ez a szó nyerte a kedvenc szavak versenyét. Egy földön kívüli élet jeleit kutató társaságnak pedig a SERENDIP betűszó a neve. A rövidítés a némiképp hosszú és bonyolult Search for Extraterrestrial Radio Emissions from Nearby Developed Intelligent Populations ’közeli, fejlett, intelligens populációk földön kívüli rádiójeleinek kutatása’ kifejezés kezdőbetűiből keletkezett.
Emellett vendéglátóhelyek, üzletek is viselik a Serendipity nevet szerte a világban, Sőt, Kambodzsában egy homokos tengerpartot hívnak így. Sőt, a serendipity szó ihlette egy ausztráliai védett terület, a Serendip Sanctuary nevét is.
A serendipity szó jelentése a népszerűvé válás során módosult. Egyes szótárak kihagyják a definícióból a mágikus képességet, és egyszerűen ’véletlen felfedezés’-ként adják meg a szó jelentését. Sőt, bizonyos útikönyvek szerint Srí Lanka és a serendipity szó szinonimák – feltehetően ez alatt azt értik, hogy a Srí Lankára érkező utazó minden sarkon újabb meglepő felfedezést tehet.
Hogy miért kerestek erre a szóra a legtöbbször a kansasi egyetemisták, bizonyítékok híján csak találgatni tudjuk. Egyrészt lehetséges, hogy irodalmi szemináriumokon szóba kerül a szó története. Sőt, remek házi dolgozatokat lehet íratni például abból, hogy miként változott a szó jelentése vagy ki mikor és hol használta a Walpole által kiagyalt szót.
Emellett a nyelvészeti stúdiumok során is előkerülhet a szó – például az -ity képzővel alkotott szokatlan képzések során. E sorok írója korábban kizárólag nyelvészeti munkákban találkozott a serendipity szóval. Ez a szó ugyanis jóval hosszabb egy átlagos angol szónál, így remekül lehet rajta tanulmányozni a hangsúlyviszonyokat.
De az is lehet, hogy az ok sokkal prózaibb. Elképzelhető, hogy a Witchita környéki mesterséges tavakon száguldó motorcsónakok elnevezése hozta lázba a hallgatókat. Édességek is szóba jöhetnek: Kansas államban van egy Serendipity muffinsütő, a szomszédos államban pedig a Serendipity Csokigyár ontja ízletes termékeit. Esetleg a 2001-es Serendipity című romantikus film tetszett nagyon a hallgatóknak. Ám mindezek csak tippek. Sajnos, a legnépszerűbb szavakat ábrázoló interaktív térkép kommentelői még nem fedték fel az igazságot.
Források
Richard Boyle: Serendipity: How the Vogue word became Vague
Richard Boyle: The Three Princes of Serendip