0:05
Főoldal | Rénhírek

Legyenek közérthetőek a szövegek!

A LinkedIn-en publikált írásában Gergely Vera a közérthető fogalmazás fontossága mellett állt ki. A nyest csapata ezennel csatlakozik a szimpatikus kezdeményezéshez.

nyest.hu | 2015. július 10.

Olvasóink már többször fordultak hozzánk bonyolult, nehezen érthető szövegekkel. Ezekben legtöbbször találtunk kétértelműséget vagy akár nyelvtani hibát is; ezek tették nehezen érthetővé az adott mondatot, szöveget. Meg persze a hosszuk: egy tízsoros mondatban mindenki nehezebben tájékozódik, mint egy kétsorosban.

Házi feladat

Hogyan írjuk a ma érvényben levő helyesírási szabályzat szerint helyesen a közérthető + fogalmazás + szakértő szerkezetet?

Ezeknek a kérdéseknek a kapcsán mindig igyekeztünk rámutatni arra, hogy milyen fontos a nyelvi átláthatóság, „egyszerűség” – főleg, ha olyan (jogi) szövegekről van szó, amelyeknek a meg nem értése súlyos következményekkel járhat. Így nagy örömmel olvastuk Gergely Vera írását a LinkedIn-en. A magát közérthető fogalmazás szakértő-nek [sic!] nevező szerző amellett áll ki, hogy mennyire fontos lenne Magyarországon is elterjeszteni, és a jogi gyakorlatba is átültetni a közérthető fogalmazást.

Legyenek közérthetőek a szövegek!
Forrás: LinkedIn

Ha sikerrel járna a kezdeményezés, akkor például nem kellene könyvelő ahhoz, hogy a NAV leveleit értelmezni tudjuk; nem kellene jogász egy hétköznapi szerződés megértéséhez; úgy írhatnánk alá a szerződéseinket, hogy tudjuk is, hogy mit vállalunk... Egyszóval: sokkal jobb és átláthatóbb lenne a világ – már ami a hivatalos ügyintézéseket illeti.

Gergely Vera Pascalt idézi, aki egyszer ezt írta: „Sajnálom, hogy ilyen hosszú levelet írtam, de rövidre nem volt időm”. Ezzel mi is teljesen egyetértünk: egyszerűen, közérthetően és röviden fogalmazni jóval nehezebb, mint hosszan és bonyolultan.

Olvasnivaló

Gergely Vera írása a LinkedIn-en

Világos beszéd – Gergely Vera blogja

Kapcsolódó tartalmak:

Hasonló tartalmak:

Hozzászólások (9):

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
10 éve 2015. július 10. 20:23
9 El Vaquero

Ez a Pascal-idézet nagyon nagy, elteszem.

10 éve 2015. július 10. 19:56
8 szigetva
10 éve 2015. július 10. 19:32
7 Krizsa

@Sultanus Constantinus: Ezzel minden új tudományág kialakulásának még a lehetőségét is kizárod. Tudsz róla?

Például kik a nemzetközi (magyart már nem is kérdezem) ÍRÁSKUTATÓK, ÍRÁSTÖRTÉNÉSZEK? Kik a világ különböző, fellelt (dokumentált - bár a múltbeliek gyakran nem megfejtettek) írástípusaival rendszerszerűen foglalkozók? Hogy hibázhatnak a kutatásaik közben? Magától értetődik! Ha sehol nincs összevetés, az elért eredmények kiértékelése - világos, hogy hibázhatnak. Léteznek megfejtők is - vagy helyesen, vagy sem. A ma is használt írások ismerői, elemzői, történeti visszatekintői is köztünk vannak - mégsincs "szakértői lista". Mivel íráskutatás szakoktatás (tudtommal) nem létezik, szakétői lista sem lehet.

Természetesen ugyanez vonatkozik az összehasonlító történeti gyöknyelvészetre. Amely sem módszertanában,

sem vizsgálati adatbázisában (nem írásleletekre alapoz, hanem a mai nyelvekre),

sem kronológiai átfedésében (nem csak 6ooo évet KÉPES vizsgálni, hanem a nyelvek kialakulásának időtlen mélységét...)

sehol nem találkozik a ma oktatott, nyelvész-szakértői képzéssel. Az Ö.Gy. nem tartozik semelyik nyelvészeti tudományághoz.

Tehát egy tökéletesen ELTÉRŐ PARADIGMA, új tudományág. Nem követhető, nem összemérhető, nem bírálható a hivatalos nyevészet ágazatok szakértői által.

Ezzel a "tekintélyek előtt fejet hajtunk", minden mást trágár mocskolódással nyugtázunk - szemlélettel - a jövöben semmiféle új tudomány nem léphetne be a tudományágak közé.

10 éve 2015. július 10. 18:53
6 Sultanus Constantinus

@lcsaszar: Ez látod érdekes kérdés. Én azon az állásponton vagyok, hogy igen. Vagy legalábbis van valamilyen szakképesítése/jogosítványa a témában nyilatkozni. De vannak, akik szerint szakértő az is, aki nagyon ért valamihez, függetlenül attól, hogy van-e hozzá papírja.

(Ha nekem pl. valaki azt mondja, hogy az újlatin nyelvek szakértője, az megtisztelő, de ettől még nem válok azzá, mert nincs semmilyen nyelvészeti papírom.)

10 éve 2015. július 10. 18:34
5 lcsaszar

A szakértő az a személy, aki valamiféle szakértői lajstromban szerepel, nem?

10 éve 2015. július 10. 16:08
4 Fejes László (nyest.hu)

@Sultanus Constantinus: Ja, akkor bocs, lehet, h nekem nem elég kifinomult a humorérzékem... :)

10 éve 2015. július 10. 15:40
3 Sultanus Constantinus

@Fejes László (nyest.hu): De, csak poénkodtam.

10 éve 2015. július 10. 14:48
2 Fejes László (nyest.hu)

@Sultanus Constantinus: Arra nem gondolsz, hogy szándékosan írja így, mert így könnyebben érthetőnek véli?

10 éve 2015. július 10. 13:33
1 Sultanus Constantinus

Hát annyi bizonyos, hogy ez a közérthetőfogalmazás-szakértő nem egy helyes írás szakértő. :D