Gyönyörű helyen lakik? – Akkor Ön nyilván nem vallásos
Egy kutatás szerint minél több természeti érték található egy területen, annál kevésbé vallásosak az ott élő emberek...
Ha Ön olyan tájon lakik, aminek a fényképe akár egy utazási magazin címlapjára is kerülhetne, akkor – kapaszkodjon meg – Ön kevésbé valószínű, hogy vallásos, mint azok, akik nem laknak ilyen gyönyörű helyen. Legalábbis ezt találták a Baylor University kutatói, akik egy adott terület természeti adottságainak és az ott élők vallásosságának összefüggéseit vizsgálták. Talán meglepő az összefüggés, de azt állítják: valós!
A kutatók az Egyesült Államok 3107 területét vizsgálták meg, és azt találták, hogy ahol jobbak a természeti adottságok – jó az idő és szépek a tájak –, ott kevesebb a tradicionálisan vallásosnak mondható ember. Az összehasonlításhoz két adatbázist használtak: egyrészt az USA-ban készült Religious Congregations and Membership Study-t, ami az emberek vallásosságáról ad képet; másrészt az amerikai mezőgazdasági minisztérium Natural Amenities Scale-jét, ami pedig az egyes területek természeti adottságait értékeli aszerint, hogy azt az emberek mennyire preferálják (érdekes tájak, enyhe tél, nincs vízhiány stb.). Az eredmény a következő térképeken látható.
Az első térképen azt láthatjuk, hogy az emberek megítélése szerint egy-egy területnek mennyire van természeti értékei. Minél sötétebb egy terület, annál több van.
A második képen pedig a tradicionálisan vallásosnak mondható emberek eloszlása látható. Minél sötétebb egy terület, annál több vallásos ember él az adott területen.
A két térképet hozzávetőleges összehasonlítva láthatjuk, hogy a a több természeti értékkel rendelkező területen kevesebb a vallásos ember, és fordítva.
Az összefüggést persze egyelőre csak az Egyesült Államokban mutatták ki. A kutatók azonban azt feltételezik, hogy az összefüggés általában is igaz lehet. Ezt azzal magyarázzák, hogy a természeti értékeknek ugyanolyan spirituális szerepük lehet egy-egy ember életében, mint a vallásnak.
Forrás
Why is the South more religious than the West? It could be the scenery
@kalamajka1: www.nyest.hu/hirek/eddig-soha-nem-latott...ztikus-osszefuggesek
Köze nincs - ostobaság.
@kalamajka1: Én pont fordítva gondoltam, hogy (túlozva) ha lepukkant a környezet, akkor inkább a vallásba menekül az ember.
Másik lehetséges magyarázat: a gazdag, tanultabb, nem vallásos emberek a szebb tájakra költöznek, mert megtehetik, míg a szegényebb, vallásra támaszkodó emberek maradnak ahol vannak.
Persze ez mind spekuláció.
Továbbá: a vallásos emberek a táj szépségében is Isten szépségét ismerik fel.
Viszont esetlegesen a nem vallásos reménytelen emberek hajlamosak észre sem venni a természet szépségeit, annyira bele vannak süppedve a depressziójukba.
Nem hiszem, hogy közvetlen összefüggés lenne a két dolog között.
Jobban meg kellene vizsgálni más befolyásoló tényezőket is.
Például: a vizsgálatok szerint egyenes arányosság van a júliusi mozilátogatók száma és az augusztusi paradicsomtermés között. Azonban az összefüggés nem közvetlen: az összekötő tényező a júliusi csapadékos napok száma. Minél több a csapadékos napok száma júliusban, annál több ember megy moziba. Valamint minél több a csapadékos napok száma júliusban, annál nagyobb az augusztusi paradicsomtermés.
@Xebulon: „Ez akár csak annyit jelent, hogy nem vallásos emberek szebbnek látják a környezetüket (vagy legalábbis jobban értékelik azt), mint a vallásosak” Ez teljesen jó érv lenne, ha minden területet a helyben lakók értékelnének. De úgy tűnik, itt arról van szó, hogy egy-egy területet általában (és nem csak a helyben lakók) mennyire ítélnek esztétikusnak...
Erőteljes csúsztatás van az érvelésben - "az emberek megítélése szerint egy-egy területnek mennyire van természeti értékei" - azaz nem a természeti értékek abszolút értékét mérték, hanem hogy az emberek hogyan ítélik meg az értéket.
Ez akár csak annyit jelent, hogy nem vallásos emberek szebbnek látják a környezetüket (vagy legalábbis jobban értékelik azt), mint a vallásosak, akik Isten dicsőségét értékelik jobban.
Rossz a cím, a nyilvánvalóant ki kellene cserélni valószínűlegre.