Egy mémesen nagy testrész
Egy kép többet mond ezer szónál. De egy kép és pár szó kombinációja talán még annál is többet mond. Főleg, ha egy férfi nem mindennapi méretű testrésze a téma.
Ebben a rekkenő hőségben, amikor az embernek még gondolkodni sincs ereje, egy Twitter-üzenet 140 karakterének tartalommal való megtöltése is komoly kihívást jelent. Pláne az ennél hosszabb szövegek tagolással és mindenféle mondatszerkesztési szabályokkal… De milyen élet az olyan, aminek nincs nyoma a világhálón? A tízmillió mindenben szakértő országa vagyunk, létszükséglet, hogy véleményt nyilvánítsunk akár magán-, akár közéleti kérdésekben.
A nyest több cikke is foglalkozott már a mémekkel, szóba került a fogalom általános meghatározása, az elnevezés eredete, és konkrét mémeknek is szenteltünk már figyelmet. Az interneten vírusként terjedő, szöveggel ellátott képek eredete gyakran a homályba vész, de az angolul tudók számára könnyedén kinyomozható. Ha nincs időnk vagy kedvünk hosszan olvasgatni, akár videók segítségével is tájékozódhatunk a legnépszerűbb mémek eredetéről.
Szerencsére a mémek kihúznak minket a bajból! Praktikusak, könnyen elérhetőek, széles körben felhasználhatóak. Nincs olyan egyszerű vagy bonyolult üzenet, ami ne lenne eljuttatható bármilyen célközönséghez egy-egy jól megválasztott mém segítségével.
A közkézen forgó mémek száma immár több ezer, és folyamatosan nő. Hasonlóan az irodalmi szövegekhez, van, amelyik hamar eltűnik a süllyesztőben, de van, amelyik klasszikussá válik. Egyes mémek csak egy adott kultúrkörben működnek, mások immár a nagy globális kultúrkincs részei. A mémek tehát rendkívül sokszínűek, és szabadon alakíthatóak a kommunikációs céloknak megfelelően. Ezt bizonyítandó a világirodalom egyik klasszikusát hívjuk segítségül. Így szól Edmond Rostand Cyrano de Bergerac című drámájának híres orrmonológja:
A fenti monológot megelőző mondat így hangzott:
Önnek az orra... hm... az orra... nagy.
Az üzenet egyszerű, de amint arra Cyrano híres szövege rávilágít, többféleképpen tolmácsolható. Lássuk, hogyan birkóznak meg vele a magyar és a nemzetközi mezőny nagyágyúi!
A szomorú véget ért Boromir a Gyűrűk urából például így:
Pickard kapitány a Star Trekből, aki időnként csak fogja a fejét, eképpen:
A világ legérdekesebb embere, aki egy 2006-os sörreklámmal indult el a mémmé válás útján:
Buzz és Woody a Toy Story 2-ből:
A retró életérzés kedvelőinek Janka néni a Szomszédokból – ami a szívén, az a száján, ezért szeretjük...
Philosoraptor, a bölcselő őshüllő:
Dwayne Johnson, a Szikla minden bizonnyal többet adott az emberiségnek ezzel a mémmel, mint Boszorkányhegy című családi mozival, amelyből a képkockák származnak.
A szkeptikus baba egy észak-karolinai családi fotóról kezdte meg világhódító útját.
A rabszolgahajcsár főnök a Hivatali patkányok című 1999-es filmből.
A kizökkenthetetlen maki:
A megszállott kocka srác:
Morpheus a Mátrixból azoknak, akik nem félnek szembesülni a valósággal.
Gordon Ramsay, a pokolbéli séf:
Mr. Mackey a South Parkból:
Carl és az apukája a Walking Dead című sorozat zombi apokalipsziséből:
Az örökké lebegő Stoner Stanley:
Még egy ikon a Lantos utcából: Vágási Feri, a rettenthetetlen nyomdász:
Willy Wonka, aki még nem Johnny Depp, hanem Gene Wilder a Willy Wonka és a csokoládégyár című 1971-es musicalből.
A nagy Gatsby:
Ugye milyen nagyszerű? Ha ön is szeretne mémmel üzenni a világnak, nincs más dolga, mint keresni egy mémgenerátort, amelybe akár saját képet is feltölthet, szabadjára engedni a kreativitását, majd hátradőlni és élvezni a 15 perc hírnevet. Azért legyen óvatos, nem mindenki viseli jól a kritikát!
Források, olvasnivaló
Know Your Meme – egy a teljesség igényével készült, folyamatosan frissülő angol nyelvű oldal az egyes mémek eredetéről