Patália egy szótár körül: több éves csúszás
A neves egyetem tanszéke túlvállalta magát: már két éve publikálnia kellett volna egy kis iskolai szótárt. Nem sikerült összehozni, pedig még két másik szótáruknak is el kellett volna készülnie. Mi történhetett?
Nehéz dolog jó szótárat készíteni. Kell hozzá egy jó koncepció, sok tudás, rengeteg adat, hozzáértő munkatársak és hosszú idő. No meg ugye pénz. A The Times of India híre szerint a pandzsábi egyetem legnevesebb tanszékének, a Patiala School of Semioticsnak a munkatársai már legalább kétéves csúszásban vannak. Így továbbra sincs új angol–pandzsábi szótár a boltok polcain.
A pandzsábi nyelvet világszerte mintegy 90 millióan beszélik. A legtöbb pandzsábi beszélő Pakisztánban, valamint az Indiához tartozó Pandzsábban él. Sőt, Kanadában is jelentős a pandzsábi beszélők száma.
Az eredeti tervek szerint 2013-ban, egy évvel a projekt kezdete után kellett volna megjelennie az első angol–pandzsábi zsebszótárnak a piacon, melynek 15 ezer szócikket kellene tartalmaznia. Emellett el kellett volna készülnie a pandzsábi egynyelvű szótár második kötetének (mintegy ötvenezer szócikkel), és a meglévő pandzsábi–angol szótár felújított változatának is. Ám nyomuk sincs a szótáraknak.
A kar egyik oktatója szerint túl kevés az ember a karon, és nekik is túl sok feladatuk van. Így nem jut idő a szótárkészítésre. Egy másik munkatárs szerint a jelenlegi tempóban még éveknek kell eltelnie ahhoz, hogy túljussanak a szótárak felújításának előkészítő fázisán. A tanszékvezető úgy nyilatkozott, hogy semmit nem tud a kérdésről. Ugyanis a munkacsoport semmilyen jelentést nem adott neki a szótárak készültségi állapotáról, bár ő többször érdeklődött.
Az ominózus pandzsábi tanszék úttörő szerepet vállalt a modern nyelvészet meghonosításában, és 1973-ban itt készült el Pandzsáb első nyelvi atlasza is. De most a tanszék munkatársai csak széttárják a karjukat, amikor sürgetik őket. A biztató kezdetek után úgy tűnik, mintha megállt volna az idő Pandzsábban.
Forrás
Words wedged: No sign of Punjabi dictionaries even after three years