Ingyen lehet kínaiul tanulni
Ingyenes kínai nyelvoktatás indul a napokban a Miskolci Egyetem, az új kurzusra bármely szakra és évfolyamra járó hallgatók jelentkezhetnek, hogy piacképes diplomájuk értékét tovább erősítsék – tájékoztatta a campus hétfőn az MTI-t.
A közlemény szerint a mandarin nyelv elsajátításával a rohamosan bővülő üzleti és kereskedelmi, a külföldi cégek áttelepüléséből adódó és a kelet-ázsiai ország nyújtotta lehetőségekre készülhetnek fel a hallgatók.
„Ez az első lépés afelé, hogy Miskolcon létrejöhessen egy önálló Konfuciusz Intézet, amely az ELTE Konfuciusz Intézet szakmai támogatásával kezdi meg működését. Az amerikai Modern Nyelvek Szövetségének statisztikái szerint 2009-ben több mint 60 ezer főiskolai és egyetemi diák iratkozott be valamilyen szintű kínai nyelvi kurzusra, miközben 1998-ban számuk még a 30 ezret sem érte el” – olvasható a felsőoktatási intézmény tájékoztatójában.
A mandarint választók aránya az összlakossághoz viszonyítva Japánban és Dél-Koreában a legmagasabb, a kínai nyelv mindkét országban az angolt szorítja egyre inkább háttérbe – tették hozzá. Magyarországon mindössze néhány felsőoktatási intézményben folyik kredites kínai nyelvoktatás, így az egyetemisták számára kivételes lehetőségről van szó. Az intézet ugyanakkor nemcsak a Miskolci Egyetem, hanem a régió számára is új lehetőségeket nyújt – írták.
A kínai nyelvet oktató, Pekingből érkező tanár a kínai kultúrával, szokásokkal is megismerteti majd a hallgatókat. A középfokú tanulmányokat folytató diákok számára egy kiválasztott középiskolában, a Zrínyi Ilona Gimnáziumban lesz kínai nyelvoktatás, kezdetben szakkör, majd második idegen nyelv formájában.
Aki nem rest újat tanulni, az jelentkezzen, nem fogja megbánni. Persze nem fog egy év alatt középfokig eljutni egy heti 1-2 órás nyelvtanfolyamon, de odáig biztosan eljut, hogy többet tudjon meg a kelet-ázsiai kultúráról, mint amennyi az Uncle Bens édes-savanyú mártásában "van".
A kurzussal inkább ott lehet a bibi, hogy ha az oktató nem beszél magyarul, nehéz lesz közvetítenie a nyelvtant és az egyéb magyarázatokat. Ismerek kínai anyanyelvi tanárt, aki angolul próbálja a komplexebb dolgokat közvetíteni, mivel a kínain kívül csak ezt a nyelvet beszéli folyékonyan és sokszor elpanaszolja, hogy nem tudja a nyelvtant megfelelő mélységben oktatni, mert elvész a középfokú angol szintjén az értékes információ mire eljutna a fejekbe ill. hiányzik az anyanyelvvel való összehasonlítás, az anyanyelvre fordítás lehetősége is emiatt.