Hol van a legtöbbféle vezetéknév?
Magyarországon nem ritka, hogy egy iskolai osztályba 3-4 Szabó vagy 2-3 Nagy jár. Vannak országok, ahol viszont kevesen viselik ugyanazt a vezetéknevet.
Igen nagy különbségek mutatkoznak abban, hogy egy-egy országban mennyire változatos vezetékneveket viselnek az emberek. Míg az egyik helyen az az érzésünk, hogy minden negyedik-ötödik embert ugyanúgy hívnak, másutt minden egyes emberhez új családnevet kell megjegyeznünk. Az Eupedia cikke tizenkét európai ország vezetékneveinek eloszlását mutatja be.
A legváltozatosabb vezetéknevekkel Franciaország és Belgium büszkélkedhet. A franciák mintegy 900 ezer különböző családnevet használnak. Ez a vizsgált országok közül a legmagasabb szám. Belgiumban csak 190 ezer vezetéknév fordul elő – de itt a népesség létszáma csak egyhatoda a franciákénak, így az egy főre jutó vezetéknevek száma itt a legmagasabb.
(Forrás: Wikimeadi Commons / Thora Hallager / PD)
Azt is megvizsgálták, hogy a lakosok hány százaléka viseli a tíz leggyakoribb vezetéknév valamelyikét. Itt Dánia vezeti a listát: a lakók hajszálnyival több mint negyedének a tíz leggyakoribb közül kerül ki a vezetékneve. Ám mindez eltörpül ahhoz képest, hogy a távoli Vietnámban a lakók több mint 80%-a viseli a tíz legtöbbször előforduló vezetéknév valamelyikét.
Forrás
@LvT: OK. Akkor efölött elsiklottam...
@Pierre de La Croix: Nem, éppen, hogy említi a 8. oldalon, hogy a 4,7 millió idegen állampolgárságú magyar anyanyelvű személy kimaradt.
@LvT: Nem volt valahol benne a szövegben, hogy újvidéki hallgatóktól is kapott telefonkönyvet (amúgy persze most jut eszembe tényleg olvastam valahol elöl még róla. De ezt a tankönyvtárat egyenként lapozva olyan nehéz néha kezelni)
@Pierre de La Croix: >> Egyébként az adatokhoz mindkét esetben telefonkönyveket vettek alapul. <<
Hajdúék nem, ők megkapták a magyarországi lakcímmel rendelkező teljes népesség névjegyzékét a KEK KH-tól.
@LvT: A szlovákiai adathoz még annyit fűznék hozzá, amit Hajdú is megjegyez, attól hogy valaki egy nemzetiségű eredetű családnevet, ne adj isten néphez való tartozást (Tóth stb.) jelölő nevet visel, nem feltétlenül nemzetiségi származású (esetleg a keresztnévből kiderülhet, de a családnévből nem): viselkedési, öltözködési szokásokat jelez elsősorban, esetleg gúnyból adhatták.
@Pierre de La Croix: (Lvt megelőzött). Egyébként az adatokhoz mindkét esetben telefonkönyveket vettek alapul.
@fudrajzgep: Itt van néhány, ahol utánanézhetsz:
www.chem.elte.hu/departments/elmkem/baranyai/nevek.htm
www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tinta/TAM...iklopediaja_1_1.html
(Az első alapján a leggyakoribb 9 családnevet majdnem négymillió ember viseli és a lakosság háromnegyede 77 családnéven osztozik.
A második - 2007-es adatok alapján - szerint az összes magyarországi lakos 65,82%-án osztozik 12350 családnév - beleértve és külön számolva olyan eltéréseket mint Kis-Kiss, Kovács-ts-ch és beleszámítva az összes családnévbe nemcsak a nemzetiségiek, hanem az arab, kínai stb. eredetű "családneveket" viselőket +beleszámolva Újvidéket, Romániát stb. Összevonással a 16. oldalon szerepelnek, de mivel a számokat - érthetetlen okokból - a szerző nem összegezte, összeadni meg most nem érek rá, csak annyit írok, hogy Nagyból van 238 444 fő, Kovácsból 220 779, Tóth-ból 216 116, Horváthból 200 718 fő és ezután a százezresek ligája következik. Viszont Ludvigból is még 1010, Tüskéből 1011 fő van)
@fudrajzgep: Az összehasonlítható eredményekhez szükséges, hogy a számítási metodika azonos legyen, legfőképpen azonos módon kell eldönteni, hogy a <Német> ~ <Németh>, <Kis> ~ <Kiss> stb. névváltozatok egynek számítanak-e avagy sem.
A fenti körülmény miatt nem lesz teljesen összehasonlítható, de Hajdú Mihály a Családnevek enciklopédiájában hoz ilyen adatokat a népességnyilvántartó 2007. január 1-jei állapota alapján. Ezek szerint:
- 194.917 magyarországi családnév volt (az írásváltozatokat külön számítva, de beszámítva a külföldiekét is)
- 10.162.610 személy viselte ezeket
- Az első 10 nevet 1.646.248 fő viselte (az írásváltozatokat külön számítva), ez 16,20%
- Az első 10 nevet 1. 720.963 fő viselte (az írásváltozatokat egynek számítva), ez 16,93%
Ezzel a cikk európai számsorában a magyarok a 4. helyet foglalják el. Ez egyben az egyik oka annak, hogy a szlovákiai névgyakoriságot a magyar eredetű vezetéknevek vezetik. ugyanis a leggyakoribb magyar nevek megterheltsége is sokkal nagyobb, mint a szlovákoké, így a névgyakoriságban a magyarok a környezetüknél felülreprezentáltabbak.
Az adatok megtalálhatók: www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tinta/TAM...opediaja/adatok.html 8., 21. oldal
jó lenne tudni, Magyarország hol áll a skálán
Vietnamban a lakosság közel fele a Nguyen vezetéknevet viseli.
A skandináv népeknél ez a vikingektől örökölt patriarchális névadási szokás a jellemző: Adrás fia Kristóf, Kristóf fia Péter, Péter fia Jakab, és így a végtelenségig. Mivel kevés számú keresztény utónévből származtatják, a családnevek száma is viszonylag kevés. A francia statisztika meglep. Eddig azt hittem, hogy a Legrand (Nagy), Dubois (Erdei) és hasonló nevek dominálnak, és nem gondoltam, hogy túl nagy lenne a változatosság.