Baktériumok segítségével kommunikálnak a hiénák
A hiénák anális mirigyeiben megtelepedő baktériumok segítik az állatok egymás közti kommunikációját – derítették ki a Michigani Állami Egyetem kutatói, akik vizsgálataik eredményeit a Scientific Report legújabb számában ismertetik.
Az amerikai tudósok Kenyában folytatták kutatásaikat, ahol a hiénák anális mirigyeinek terület-megjelölésre szolgáló váladékából vettek mintákat, majd vizsgálták a bennük található mikroorganizmusokat – olvasható a ScienceDaily tudományos hírportálon.
Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a mikroorganizmusok milyen fontos szerepet játszanak az emésztésben és a szervezet egyéb funkcióiban. Az is közismert, hogy a legtöbb emlős a szagok segítségével közöl magáról adatokat. A mostani vizsgálat volt viszont az első, amikor tudósoknak sikerült bizonyítaniuk, hogy egy adott emlősfaj különböző csoportjai különböző szagtermelő mikroorganizmusokat birtokolnak.
„Az anális mirigyekben megtelepedett azonos baktériumok egyrészt terület-megjelöléskor a munkamegosztást szolgálják a falka tagjai között: kifejezettebb szagmintát produkálhatnak közösen, és nagyobb területre terjedhet ki a figyelmük. Másrészt a közös szag alapján könnyebben felismerik társaikat, így kevesebb a falkán belüli konfliktus” – magyarázta Kevin Theis, a tanulmány vezető szerzője.
Már rég kideríthették volna, hogy létezik anális kommunikáció, ha bemennek egy parlamentbe a sok s.ggfej közé.