A változatlan India mítosza
A mai szankszrit stúdiumok egyik legnagyobb alakja, Prof. Alexis G.J.S. Sanderson tart előadást a ELTE Bölcsészettudományi Karán szeptember 29-én, délután 4-kor.
Az indiai vallástörténet világszerte elismert oxfordi szaktekintélye az „Európai Léptékkel a Tudásért, ELTE” kutatóegyetemi pályázat támogatásával, az Ókortudományi Intézet meghívására érkezik Budapestre.
Prof. Sanderson munkássága meghatározó jelentőségű az indiai vallástörténet kutatásában. A tudomány számára addig teljesen ismeretlen, csak középkori kéziratok formájában elérhető forrásokat dolgozott fel, a tantrikus vallások szövegeit nála kevesebben ismerik mélyebben a világon. Alapkutatásainak eredményeit számos, monografikus tanulmányban publikálta, amelyek alapjaiban változtatják meg a premodern India vallásos kultúrájáról alkotott képünket.
A látogatás kapcsolódik a Bölcsészettudományi Karon szeptember 22. és 23. között Conversio címmel megrendezett vallástudományi konferenciához is, amelyen két panel foglalkozott indiai, illetve tibeti témákkal. Prof. Sanderson angol nyelvű nagyelőadása számos ponton érinti a konferencia témáját, így nemcsak az indológusok, hanem az orientalisztika, vallástudomány és vallástörténet, ókortudomány és történelem iránt érdeklődőknek is kuriózumot jelenthet. A nyilvános előadás mellett a professzor szanszkritul tudók számára mesterkurzust is tart, valamint az ókortudományi doktori program szemináriumán is részt vesz.
Az előadás címe: The Myth of Unchanging India: Radical Transformations in the Religions of the Subcontinent c. 500-1300 AD
Időpont: 2011. szeptember 29. 16:00
Helyszín: ELTE BTK, Kerényi-terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)