A női beszéd titkai
A Dürer Rendezvényház az idei kutatók éjszakája budapesti központja. Pénteken az odalátogatók például megtudhatják, miért beszél máshogy egy férfi és egy nő, de megismerhetik a műholdon keresztül követett parlagi sas történetét is.
„Van abban igazság, hogy a beszéd a nőknek az intimitást, a kapcsolatok kialakítását szolgálja elsősorban, ezzel szemben a férfiaknak csak státus megszerzésére, versengésre irányul?” – ezt a kérdést is feszegeti a kutatók éjszakáján Aczél Petra és Andó Éva kommunikáció kutató. Elsősorban arra kíváncsiak, létezik-e olyan különös sajátossága a nők beszédmódjának, amely alkalmasabbá teszi őket vezető pozíciók betöltésére.
Az ELTE Fonetikai Tanszéke és az MTA Nyelvtudományi Intézetének Fonetikai Osztálya közösen kalauzolja az érdeklődőket a „sokszínű beszéd tudományába”. Kiderül, mikor hümmög egy gyerek, és mi a különbség akkor, ha egy felnőtt teszi ugyanezt. A rendezvényre látogatóknak lehetőségük nyílik tesztelni az „akusztikus alkoholszondát” is, amelynek segítségével beszéd alapján megállapítható, hogy valaki éppen ittas-e.
A programok egyike azzal ismerteti meg az érdeklődőket, hogy miként lehet tudatosan védekezni az internetes adathalászat ellen, a Világháló rejtett arcai című előadás pedig arra világít rá, miként járulnak hozzá a különböző tudományterületek az internet ma ismert, látszólag rendszertelen természetéhez.
Az érdeklődők olyan látványos kísérletekbe is betekintést nyerhetnek, mint a sör, a gipsz és az ásványvíz hozzáadásával végzett vulkánkísérlet, a „lávatűzijáték”. A látogatók szemtanúi lehetnek a Da Vinci Learning program által korábban már végrehajtott rekordteljesítménynek, amelynek keretében 350 kilogramm citrom segítségével hoznak működésbe egy erőművet.
A Dürer Rendezvényház gyerekprogramjai között van olyan, amelyről a vállalkozó kedvűek saját készítésű robotot vihetnek haza, de a kicsik szórakozását számos logikai játék és játékos fejtörő is szolgálja.
A kutatók éjszakáján pénteken országszerte több mint hetven intézmény mintegy kétezer programja egyebek mellett kísérletekkel, interaktív bemutatókkal és előadásokkal várja az érdeklődőket. Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló egész napos esemény célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése. Az eseménysorozatot partnereivel együtt nyolcadik alkalommal rendezi meg a Tempus Közalapítvány, idén negyedszer a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány a társszervező.