0:05
Főoldal | Rénhírek
Ásít vagy kiabál?

A meg nem értett maki

Ha egy pápaszemes makival (Tarsius syrichta) keveredünk konfliktusba, még csak meg sem halljuk, ha elkezd velünk üvöltözni. Ugyanis ez az állat az egyetlen olyan főemlős, amelyik kizárólag ultrahanggal kommunikál.

nyest.hu | 2012. február 8.

Marissa Ramsier és kollégái, a kaliforniai Humboldt Egyetem munkatársai pápaszemes makikkal kísérleteztek. Nem tudták mire vélni, amikor az állatok tátott szájjal meredtek egymásra, mintha csak kiabálnának. Hangot azonban nem hallottak. Csak akkor derült ki, hogy az apró állatok nem ásítoznak, hanem valóban hangokat adnak ki, amikor ultrhangdetektorral kezdték őket vizsgálni.

Ezek a makik ugyanis ultrahangot adnak ki, ami az emberi fül számára nem hallható. Ez egyedülálló az állatvilágban. Olyan főemlősöket eddig is ismertünk, amelyek ki tudnak bocsátani ultrahangokat is, és hallják is azokat. De a pápaszemes makik kizárólag az ultrahangok tartományában adnak ki hangot. Kiáltásuk 70 kilohertzes, ami a valaha mért egyik legmagasabb hang, amit földi emlős kiadott. Az emberi fül 20 kHz-ig képes felfogni a hangokat, míg ezeknek a kis főemlősöknek a füle 91 kHz-ig van hitelesítve. Más emlős állatok, mint például a bálnák, a delfinek, a házimacskák és néhány denevérfaj szintén képesek az ultrahangos kommunikációra.

Pápaszemes maki
Pápaszemes maki
(Forrás: Wikimedia Commons / Sakurai Midori / CC-BY-SA-2.1)

A makik „hallatlan” nyelvükön tudnak kommunikálni egymással: vészjelzéseket adnak le, ha veszélyt észlelnek, ragadozót látnak óriási szemükkel. Ennek az előnye az, hogy ezek a makikra veszélyes gyíkok, kígyók vagy ragadozó madarak nem hallják a figyelmeztető kiáltást. Így a vészjelzést leadó maki sem kerül veszélybe, amikor figyelmezteti társait. A különböző rovarok „kihallgatása ” pedig segít megtalálni az aznapi vacsorára valót.

Ma még úgy tűnik, a pápaszemes makiknak ez a képessége egyedülálló az állatvilágban. Könnyen kiderülhet azonban, hogy más állatok is képesek arra, hogy tisztán ultrahanggal kommunikáljanak, hiszen nem ismeretlen más főemlősök esetében sem a „hangtalan” szájnyitogatás jelensége – mondta el Ramsier.

Forrás

The only primate to communicate in pure ultrasound

Kapcsolódó tartalmak:

Hasonló tartalmak:

Hozzászólások (2):

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
3 hete 2025. február 1. 08:09
2 bm

@Szalakóta: Igen, ahogy ez a cikkben is említve van.

Sajnos belekerült a cikkbe egy olyan mondat, hogy "Ez egyedülálló az állatvilágban", és ez valóban megtévesztő. Az eredeti cikk alapján ugyanis úgy tűnik, hogy ez az "egyedülállóság" nem az előtte lévő mondatra kellene, hogy vonatkozzon, hanem az utána jövő állításokra:

"Uniquely among primates, some of the diminutive mammal’s calls are made up of pure ultrasound."

Ó, és most látom, hogy itt újabb, még megtévesztőbb félrefordítás történt. :-(

Angolul azt mondják, hogy ennek a makinak _vannak_olyan_ jelzései ("_some_ of the [...] calls are..."), amelyek kizárólag ultrahangot tartalmaznak, magyarul viszont nem is tud szegény más hangot kiadni: "a pápaszemes makik kizárólag az ultrahangok tartományában adnak ki hangot".

Ráadásul a leadben is ugyanez a dezinfó jelenik meg: "az egyetlen olyan főemlős, amelyik kizárólag ultrahanggal kommunikál".

(Mentségükre szól, hogy az angol cím mindkettőt jelentheti, ha nem tévedek: "The only primate to communicate in pure ultrasound" – de hát ez sovány mentség...)

Hab a tortán, hogy még ez az állítás is csak kattintásvadász blöff, hiszen az utolsó bekezdés (angolban is, magyarban is) arról szól, hogy csak _eddig_ egyedülálló, vagyis ez csak az _első_ ilyen, amit megtaláltak, de "könnyen kiderülhet" (/"certainly possible"), hogy más fajok is csinálnak ilyet...

És még ebben az utolsó bekezdésben is sikerült a magyarnak kicsit félremenni, "rálicitálnia" az eredetire, mert azt mondja:

"Ma még úgy tűnik, a pápaszemes makiknak ez a képessége egyedülálló az állatvilágban. "

míg az angolban csak: "...the tarsier’s hidden talent may be unique..."

Vagyis semmi jele annak, hogy egyedülálló volna, egyszerűen csak "lehet", hogy egyedülálló, hiszen még nem találtunk másikat, mert most (értsd: akkor) találtuk meg az elsőt. A "ma még úgy tűnik" azt sejteti, mintha lenne bármi alapja a szóban forgó állításnak (pl. ha futólag "átnézték" volna a főemlősöket egy ilyen műszerrel), pedig pont ellenkezőleg: éppen arra utaló jelek vannak, hogy lehetnek még ilyenek, "hiszen nem ismeretlen más főemlősök esetében sem a „hangtalan” szájnyitogatás jelensége" (/“Many primatologists have observed ‘silent’ mouth-opening behaviours in other primates”).

Hát ez a cikkfordítás nem lett erős, sem a nyelv, sem a tudomány szempontjából (vö. "Nyelv és Tudomány") – de legalább cuki téma, cuki képpel...

Ui.: Ja, és a faj nevéről még nem is beszéltem, "pápaszemes maki":

Nekem úgy tűnik – pl. a Wiki alapján, de más cikkek alapján is –, hogy ezt a fajt manapság már nem így hívják, hanem:

"Fülöp-szigeteki koboldmaki (Carlito syrichta), korábban (Tarsius syrichta)"

Értem én, hogy 150 éve még pápaszemes volt az Állatok világában (www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Bre...k-tarsius-storr-7D9/) – de az rég volt, a tudomány rohamléptekkel suhant el a Nyest mellett. :-)-:

13 éve 2012. február 15. 13:05
1 Szalakóta

A macskák is néha ultrahangon nyávognak..