Mire jó a Duolingo?
Brit nyelvtanárok is kipróbálták a népszerű nyelvtanító programot. Egyik szemük sírt, a másik nevetett.
Korábban a nyest már tesztelte a Duolingót, legalábbis az angol és a spanyol modult. Akkor arra az eredményre jutottunk, hogy a kezdeményezés célja nagyszerű, ám a program rengeteg hibás adatot tartalmaz, sokszor unalmas és idegesítő. Így legfeljebb kiegészítő eszközként használhatjuk már meglévő tudásunk mozgósítására, illetve néhány szó vagy kifejezés elsajátítására. Nagy örömmel láttuk, hogy a Phys.org tudományos hírportál tesztelői hasonló eredményre jutottak. Bár ők egy kicsit optimistábbak nálunk.
A három gyakorló nyelvtanárból álló csoport megpróbálta elhelyezni a Duolingót a hagyományos nyelvtanítási stílusok skáláján. Arra jutottak, hogy leginkább a II. világháború idején használt, mondatok nagy számú ismétlésén alapuló audiolingvális módszert alkalmazza. Ennek a módszernek nagy előnye, hogy viszonylag rövid idő alatt el lehet vele sajátítani kész mondatokat: a sok ismétlés alatt ezek szinte beleégnek az ember fejébe.
Ám önmagukban a mondatok még nem sok mindenre használhatók. Kétséges, hogy valós kommunikációs helyzetben pont arra a sablonra lesz szükségünk, amit a Duolingo belénk vert. Például mennyire életszerű az a helyzet, amiben az jönne a szánkra, hogy a lovak tejet isznak? Nagy számú mondatséma és szó megtanulása viszont már sokkal jobb eredménnyel kecsegtet. Ám addig el is kell jutni.
A nyelvtanárok csapata végül arra a megállapításra jutott, hogy szép-szép ez a Duolingo, de igazán nem alkalmas tanulásra. Éppen csak több a semminél. Kiegészítő tananyagnak viszont jól jöhet. Néhány kifejezést, alapvető szerkezetet el lehet vele sajátítani, de csak ettől nem fog senki megtanulni kommunikálni.
Ám cikkük végén mégis arra jutnak, hogy a Duolingo nagyszerű kezdeményezés. Hiszen eddig 70 millió ember kezdett vele tanulni, azaz 70 millióan gondolták úgy, hogy szívesen megismerkednének egy másik nyelvvel, egy másik kultúrával. Ha a Duolingo vagy más hasonló program segít abban, hogy a Föld lakosságának minél nagyobb része tudjon írni és olvasni valamilyen nyelven, vagy csak nyitottabb legyen a világra, akkor csak megtapsolni tudjuk – vélik a Phys.org szakértői.
Forrás
"Hiszen eddig 70 millió ember kezdett vele tanulni": ez nagyon dicséretes, de mégis hány tanult meg?