Kell-e a „majd” elé vessző?
Az „és”, a „meg” és a „vagy” elé nem minden esetben kell vesszőt tenni. De kell-e a „majd” elé? Majd mi megmondjuk!
Olvasónk, Imre tette közzé a következő izgalmas központozási kérdést a Facebookon:
„megtörtént az interjúk szó szerinti átírása majd feldolgozása”– Kell a „majd” elé vessző? És ha igen, miért nem?
A kérdés dörzsölt, és sok helyesírási előismeretről tanúskodik. Tapasztalataink szerint ugyanis sokan főszabályként alkalmazzák a „minden kötőszó elé vesszőt kell tenni” elvét. Ez azonban így túl általános, és nem is igaz: a vesszőhasználat ugyanis függ attól, hogy mondatrészeket vagy tagmondatokat kapcsol össze a kötőszó, illetve magától a kötőszóról is függ.
A kötőszavak között ugyanis vannak kivételek: ezek szerencsére sokkal kevesebben vannak, mint a nem kivételesek. A kivételek körébe összesen három kötőszó tartozik: az és (s), a meg és a vagy. Ezek elé abban az esetben nem kell vessző, ha mondatrészeket kapcsolnak össze. Ha tagmondatok között állnak, akkor kell eléjük vesszőt tenni. Ezt A magyar helyesírás szabályai (AkH.) 247. e) pontja mondja ki.
Ennek értelmében a fenti mondatról azt sem kell megállapítanunk, hogy a majd mondatrészeket vagy tagmondatokat kapcsol-e össze. A majd –amikor kötőszói szerepben áll, és nem határozószó – nem kivételes kötőszó, tehát mindegyik felmerülő esetben vesszőt kell tenni elé. (Azért persze elárulhatjuk, hogy a fenti mondatban mondatrészek között áll.)