Folytatódik a vasúti táblahadjártat
Az MKP csatlakozott a Kétnyelvű Dél-Szlovákia magyar nyelvű vasúti táblákat kihelyező mozgalmához. Ez a lépése azonban nem váltott ki egyértelmű támogatást.
Mint arról többször is beszámoltunk, Szlovákiában a kisebbségi törvény előírja, hogy azokon a településeken, ahol egy kisebbség lélekszáma a 20%-ot meghaladja, a közérdekű információkat a kisebbség nyelvén is tüntessék fel. Ugyanakkor a vasúti törvény azt mondja ki, hogy az állomások és megállóhelyek nevét csak és kizárólag szlovákul lehet feltüntetni. Az ellenmondást már jó ideje nem sikerült feloldani. Korábban a Kétnyevű Dél-Szlovákia mozgalom gerillaakcióban kétnyelvű vasúti helységnévtáblát helyezett ki Ekelen (és mellesleg felújították a megálló épületét). Az elmúlt héten a Magyar Koalíció Pártja (MKP) helyezett el több helyen helységnévtáblákat az állomások területén kívül, de az állomásokról jól láthatóan.
Mint arról a magyar nyelvű hírportál szlovákiai, a Közbeszéd beszámol, az MKP akcióját többen is kritizálták, elsősorban azért, mert „a civil ötletek lenyúlásának tartják”. A cikk szerzője, Fiala-Butora János szerint azonban a legfőbb probléma nem ez. Szerinte a legnagyobb gond az, hogy az MKP egyszerűen a vasút bojkottjának tekinti a folyamatos visszautasítást, és nem hajlandó tudomásul venni, hogy a vasúti törvény valóban nem teszi lehetővé a magyar feliratok kihelyezését. Úgy véli, az MKP-nak mint pártnak az elsődleges feladata az lenne, hogy törvényjavaslatot dolgozzon ki.
(Forrás: MTI / Krizsán Csaba)
Fiala-Butora arra is emlékeztet, hogy a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala már korábban javasolt egy minden másnál kedvezőbb megoldást: a vasútállomások átnevezését. Ezt a törvényben egy kiskapu lehetővé teszi, ráadásul az állomások nevei így nem csupán a helyszínen, de a menetrendben is magyarul lennének feltüntetve. Ez a vasút számára jóval nagyobb költséget jelentene, éppen ezért ennek tudatában kevésbé valószínű, hogy elszabotálnák a törvényt.