Egy régi ismerős: a banya
Olvasónk valaha ismerte a „banya” szó jelentését, de már elfelejtette. mi szerencsére még emlékszünk rá.
Névtelenségét megőrző olvasónk kérdését őszintén szólva kissé furcsának találjuk, de végül is nincs akadálya annak, hogy válaszoljunk rá:
A banya szó jelentése?-- régebben tudtam
Nos, előfordul, hogy a ritkábban használt szavak jelentését elfelejtjük. Olvasónk bizonyára olyan környezetben mozog, ahol az emberek illedelmesek, senkit nem neveznek banyának. A banya ugyanis az idős asszonyok pejoratív megnevezése, mely utalhat az illető csúnyaságára, gonoszságára vagy más okból való ellenszenvességére. A gonosz boszorkányra a mesékben gyakran banyaként utalnak. Ezen kívül egyes nyelvjárásokban nevezik banyának a boglyakemencét is.
Bár olvasónk nem kérdezte írhatnánk a banya eredetéről is, ezt azonban már korábban megtettük: A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára szerint a banya a régi magyar jób+anya ’nagyanya’ összetételből származik: a jó szabálytalan jobb középfokának általánossá válása után a nyelvhasználók jó+banya szerkezetet tulajdonítottak neki, és ebből vonták el a banya alakot. A banya szó tehát eredetileg ’nagyanya’ jelentésben volt használatos, nem volt pejoratív jelentése.
A szó kapcsán érdekességként még megemlíthető, hogy gyakran használjuk a banya gyakori jelzője a vén, ami önmagában tautologikus, hiszen a banya eleve idős személyt jelöl.