A nők agyának összeköttetései jobbak, mint a férfiaké
Az ELTE Matematikai Intézetében közel száz alany agygráfját vizsgálták: a kutatások szerint a nők agyának összeköttetései sok szempontból „gazdagabbak”, mint a férfiak esetében. Az úttörő eredményeket a PLOS One folyóirat közölte.
Az ELTE Matematikai Intézetének PIT Bioinformatikai Csoportja közel száz alany agyi kapcsolatait leíró agygráfját vizsgálta: a kutatások szerint a nők agyának összeköttetései sok szempontból „gazdagabbak”, illetve „jobbak”, mint a férfiak esetében. Az úttörő eredményeket a PLOS One folyóirat 2015. július 1-jén közölte.
A képeken az agyi MRI felvételek feldolgozásának egy köztes lépése, az idegpályák fehérállománybeli lefutása látható. Észrevehető, hogy az idegrostok az agy külső részein az agyból „kifelé” állnak. Ez azért van, mert a képeken a fehérállománybeli rostok láthatók, és az agy külső részein az agykéreg található (ez nincs a képen ábrázolva), az agykéregben kezdődnek és itt érnek véget az ábrázolt idegrostok. Ebből készült az agygráf úgy, hogy két agykérgi szürke állománybeli területet összekötöttek egy gráféllel, ha van köztük a képen is látható idegrost.
Az régóta ismert statisztikai tény, hogy a férfiak agyának átlagos mérete és súlya nagyobb, mint a nőké, valamint a kutatók eddig is tudták, hogy az agy szürkeállományának a fehérállományhoz való térfogataránya a férfiaknál átlagosan nagyobb, mint a nőknél.
Az ELTE kutatói az Amerikai Egyesült Államok egy óriási kutatási programja, a Human Connectome Project adataival dolgoztak, a nagy mennyiségű és kiváló minőségű diffúziós MRI felvételből korábban 96 teljes agyi felvétel konszenzusgráfját mutatták be. Az elkészült gráfokat most a gráfelmélet eszközeivel elemezték: kiderült, hogy a nők agygráfjai átlagosan több gráfélet (azaz összeköttetést) tartalmaznak, mint a férfiak esetében.
Az ELTE PIT Bioinformatikai Csoportjának munkatársai, Szalkai Balázs és Varga Bálint – Grolmusz Vince professzor vezetésével – azt is megmutatták, hogy mind a jobb, mind pedig a bal agyféltekén belül, akárhogyan is osztjuk ketté az agyféltekét két egyforma részre, a két rész között futó kapcsolatok minimális száma – amit minimális kiegyensúlyozott vágásnak is neveznek – a nők esetében nagyobb. Ezt a mutatót régóta használják – többek között – számítógépes hálózatok minőségének leírására: annál jobb egy hálózat, minél nagyobb ez az érték. A kutatásokból az is kiderült, hogy a nők agygráfja jobb nagyítógráf, mint a férfiaké. Mind a minimális kiegyensúlyozott vágás mérete, mind pedig a jobb nagyítógráf tulajdonság az agy belső, mély, „gazdagabb” kapcsolataira jellemző.
További érdekesség, hogy eddig számos publikációban jelent meg, hogy a „férfiak esetében – átlagosan – a szürkeállomány fehérállományhoz való aránya magasabb, mint a nőknél”. Ez a kijelentés ekvivalens azzal, hogy „a nők esetében – átlagosan – a fehérállomány a szürkeállományhoz való aránya nagyobb, mint a férfiaknál”. „Ha figyelembe vesszük azt, hogy – erős leegyszerűsítéssel – az agy fehérállományát az agyi kapcsolatokat fenntartó idegrostok alkotják, azt kaphatjuk, amit a csoportunk bizonyított: a nők esetében a relatíve nagyobb fehérállományban több kapcsolat köti össze a szürkeállomány területeit, mint a férfiak esetében” – tette hozzá Grolmusz Vince professzor.
Az eredeti közlemény
Graph Theoretical Analysis Reveals: Women’s Brains Are Better Connected than Men’s
"A nők agyának összeköttetései jobbak, mint a férfiaké"
- vagy éppen rosszabbak?
Tudvalévő, h. "Az élet első néhány évében másodpercenként 700 új idegi kapcsolat alakul ki. A gyors növekedés ezen szakasza után a kapcsolatok száma ritkulni kezd az ún. „gallyazás” folyamatán keresztül, annak érdekében, hogy az agy áramkörei hatékonyabbak legyenek."
A nőknél esetleg tökéletlenül zajlik le az idegrendszer hatékonyabb működését biztosító érési folyamat, a diszfunkcionális agyi összeköttetések eltávolítása?
A szerzőnek mindenesetre konyítania kellene vmicskét az idegtudományokhoz, és az idevágó alapismereteket az olvasó elé kellene tárnia, hacsak nem szándékosan szexista propagandamunkának szánta a cikket.
Idegsejt-kapcsolatok az agyban
www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/10333/az-agymukodes-rendszere
Development of Axon-Target Specificity of Ponto-Cerebellar Afferents
journals.plos.org/plosbiology/article?id...journal.pbio.1001013
A koragyermekkori fejlődés tudománya
www.romachildren.com/wp-content/uploads/...8/inbrief-ecd_HU.pdf
@mederi: Is-is. A Jelenlegi Civilizációban - J.C.
(ami legalább 5 ezer éves) nagyon eltorzult a dolog.
A férfi még mindig kitart a fizikai erőfölényen alapuló sz.. úrhatnámkodása mellett, a nő viszont megtanult még színlelősebbnek, ravaszabbnak és jellemtelenebbnek lenni, mint a férfi. Igaz, hogy a férfit is csak a szemellenzős beképzeltsége gátolja abban, hogy egy szintre jusson csalás tudományban.
Na, nekem ebben szerencsém volt... apám nevelt egyedül. Mindezt el is mondta már néhány éves koromban. A többire meg magamtól is rájöttem. Szóval én a "nőiességet", amit megvetettem, meg se tanultam soha. Pasas mindig több volt, mint ami kellett, férj is több akart lenni, mint ami kellett. Pedig én csak egy normál átlagos nő voltam, és még kencefice se. Igaza volt apámnak. Hátrányom semmi nem lett ebből, csak rengeteg előny. Állóképesség, senkinek nem hiszek semmit, két diploma plusz-plusz, négy gyerek, kutatói állás, utána meg a mostani... Mire legyek szerény? Sikerült kinőnöm a J.C.-ből.
Az absztrakt linkje:
braingraph.org/download-pit-group-connectomes/
Ha valakit érdekel, magáért a cikkért "biza" fizetni kell..
Én biztosan nem értenék belőle szinte semmit, akkor meg miért örüljek a kiváló női-agyi összeköttetéseimnek.. :)
És így néz ki a "csavaros ész".. :)
www.humanconnectomeproject.org/gallery/
Akkor mi is van ezek után a "szőke nő szindrómával"..? :):)