VillanySpenót segíti a tudományt
A Wikipediához hasonló, de az online enciklopédiától több szempontból különböző internetes irodalomtörténeti kézikönyv lesz a VillanySpenót.
A Wikipediához hasonló, de az online enciklopédiától több szempontból különböző internetes irodalomtörténeti kézikönyvnek szánják megalkotói a VillanySpenótot – mondták el a szerkesztőség tagjai a 81. Ünnepi Könyvhét keretében megtartott honlapbemutatójukon a budapesti Vörösmarty téren.
A weboldal a Szegedy-Maszák Mihály által szerkesztett, A magyar irodalom történetei című háromkötetes tankönyvön – azaz a „Spenóton” – alapul, a nyomtatott kötettel szemben azonban folyamatosan bővül, változik.
„A VillanySpenót egy nyitott könyv, ami egyfolytában telik be, de soha nem lesz végleges változata” – fogalmazott Tarcsay Zoltán. Mint az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar tanszékéről verbuválódott szerkesztőség tagja hozzátette, a honlap a Wikipediához hasonlóan kategorizálható és hálózatba rendezhető adatlapokból épül fel, de az internetes enciklopédiával szemben a VillanySpenót fejezeteit mindig egy személy jegyzi, és az oldalakról csak a szerkesztők törölhetnek.
A hálózati kézikönyv ingyenesen elérhető, a creative commons licensz alapján lementhető, regisztráció után bármelyik fejezethez hozzá lehet szólni, és új fejezetet is be lehet küldeni, ez azonban csak a hallgatói és a tanári szerkesztőség jóváhagyásával lesz látható.
A hagyományos irodalomtörténetekkel ellentétben a VillanySpenót a látásmódok sokféleségére törekszik, így egy témát akár több fejezet is feldolgozhat különböző megközelítésekben, a fórumokban pedig szakmai viták folyhatnak, melyek hatására a már megírt oldalak is változhatnak. Természetesen a szöveg valamennyi stádiuma megtekinthető.
A VilanySpenót olyan széles szakmai fórumot kíván megteremteni, amely eddig nem létezett – értettek egyet a könyvheti honlapbemutatón megjelent szerkesztők.