Szigorítják a tanárképzést Szerbiában
Szerbiában szigorított törvényben határoznák meg azokat a különleges működési feltételeket, melyek az egészségügyi, a jogi és a pedagógiai képzéseket nyújtó felsőoktatási intézményekre vonatkoznak – legalábbis ezt indítványozta az állami felsőoktatási intézményeket tömörítő szervezet legutóbbi ülésén.
A szigorított feltételeket a magán és állami felsőoktatási intézményekre egyaránt kiterjesztenék, a kezdeményezés lényege pedig az előzetes híresztelésekkel ellentétben nem az lesz, hogy az állami intézmények diplomásai számára a közszolgálatban álláslehetőséget biztosítsanak. „Elengedhetetlen, hogy magasabb színvonalat és oktatási kritériumokat állítsunk azok elé a leendő szakemberek elé, akik munkájukkal közvetlenül kihatnak az emberek életére. Ezek a feltételek egyaránt kell, hogy vonatkozzanak azokra magán és állami főiskolákra, melyek pedagógusok, jogászok és egészségügyi dolgozók kinevelésével foglalkoznak” – olvasható az Állami Felsőoktatási Intézmények Konferenciájának közleményében.
A Konferencia szerint azért fontos a központi, törvényi szabályozás, hogy ezeket, a kiemelt társadalmi jelentőséggel bíró professziókat – mint az orvosi, jogász, ügyész, bíró, professzori és tanári munka – olyan szakemberek töltsék be, akik adekvát és egyforma felsőoktatásban részesültek, függetlenül az intézmények tulajdonosi struktúrájától.