Szerelemféltés a Facebookon
Egy kutatás szerint a nők hajlamosabbak féltékenykedni Facebook-posztok miatt, mint a férfiak. Főleg akkor, amikor úgy érzik, hogy a mások láthatják, hogy kapcsolatukban problémák léptek fel.
A vizsgálatban 226 heteroszexuális egyetemista korú fiatal férfit és nőt kérdeztek meg arról, hogy hogyan reagálnának abban a helyzetben, ha meglátnának a Facebookon egy fényképet, amelyen párjuk egy másik, ellenkező nemű emberrel látható. A hipotetikus helyzetben a résztvevők láthatták a párjuk posztjainak biztonsági beállításait, azaz tudhatták, hogy az ismerőseik közül kikkel van megosztva az adott fénykép. A vizsgálatból az derült ki, hogy a nők inkább hajlamosak féltékenykedni egy ilyen helyzetben, mint a férfiak – számol be a Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking című lapban publikált eredményekről a LiveScience tudományos hírportál.
Mind a férfiak, mind pedig a nők féltékenyebbek voltak abban az esetben, amikor a fénykép nem volt nyilvános, azaz mások nem láthatták azt a Facebookon. Ugyanis ez azt jelentette számukra, hogy párjuk valamit titkolni akar előlük. Ha a fotó nyilvános volt, akkor a férfiak esetében a féltékenység szintje csökkent, a nőknél azonban magas szinten maradt. A nők abban az esetben is féltékenyebbnek bizonyultak a férfiaknál, ha viszonylag kevés olyan kép volt partnerük Facebook-oldalán, amelyen kettesben láthatók.
Ezek az eredmények összességében azt mutatják, hogy a nőket és a férfiakat másképp érinti érzelmileg az, hogy a partnerük esetleges hűtlensége nyilvánosságot kap a közösségi oldalon. Az is látható, hogy a nők több negatív érzelmet élnek át, amikor azt hiszik, hogy a partnerük irántuk való elköteleződéséről nincs elég nyilvános bizonyíték.
Kérdéses azonban, hogy az elképzelt szituációban kapott eredmények mit árulnak el a valós viselkedésről. Azt tehát mindennek alapján nem tudjuk megjósolni, vezethet-e egy-két Facebook-poszt szakításhoz. A jövőben a kutatók olyan kísérletet terveznek elvégezni, a mostani képzelt szituáció mintájára, amelyből kiderülhet, valóban veszélyeztetheti-e a kapcsolatokat a Facebookos aktivitás.
Korábbi vizsgálatokból az már kiderült, hogy azok az emberek, akik több időt töltenek a Facebookon, inkább hajlamosak féltékenykedni, és gyakrabban kattintanak partnerük profiloldalára, mint azok, akik kevesebb időt töltenek a közösségi portálon. Az is világos, hogy Facebook „olvasásakor” az emberek hajlamosak egyféleképpen értelmezni a többféleképpen is értelmezhető szituációkat. Például az elképzelt helyzetben alkalmazott képeken a hűtlenség nem volt egyértelmű, a résztvevők mégis többségükben hűtlenségre gyanakodtak. Ez a fajta egyirányú értelmezés pedig negatív érzelmeket, féltékenységet generált bennük.
Forrás