Folytatódó nyelvtörvény viták Szlovákiában
A szlovákiai államnyelvtörvény szigorának tervezett enyhítése miatt bírálja a kormányt az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt.
A szlovák kulturális minisztérium nem szándékozik törölni az előző kormány által elfogadott nyelvtörvény megsértéséért kiróható szankciókat, de enyhíteni akarja azokat – közölte pénteken a tárca szóvivője.
Eva Chudinová sajtóértekezletén elmondta: ez következik abból a törvénymódosításból, amelyet Iveta Radicová kormánya a jövő szerdán készül megvitatni. A pénzbüntetés marad, de nem fogják automatikusan alkalmazni, hanem a miniszter döntésére bízzák – tette hozzá.
Daniel Krajcer kulturális miniszter a júniusi parlamenti választások után tartott első sajtóértekezletén jelezte, hogy el akarja törölni a pénzbírságot. Az általa benyújtott törvénymódosítás viszont csak egyetlen kivétellel számol.
A szóvivő szerint a miniszter nem gondolta meg magát, mivel a törvényből kikerülnek az abszurd korlátozások. Viszont azok, melyek ésszerűek, megmaradnak. „Ha védeni akarjuk az államnyelvet, ehhez eszközre van szükségünk, és ez azt a lehetőséget is magában foglalja, hogy pénzbírságot vessünk ki” – mondta.
A jogszabály megsértéséért jelenleg 100-tól 5000 euróig terjedő pénzbüntetést lehet kiszabni. A szóvivő szerint ehhez a szankcióhoz azonban csak végszükség esetén, bizonyos szélsőséges esetekben fognak folyamodni.
A törvénymódosításban a minisztérium a pénzbírság kiszabásának eltörlését javasolta alkalmi kiadványok - például mozik vagy színházak műsorfüzete – esetében. Ha ezek nem az államnyelven jelennek meg, tartalmazniuk kell a szlovák nyelvű fordítást.
A Smer szerint az Iveta Radicová vezette kormány Budapest kedvében akar járni. „Semmilyen más magyarázat nincs a nyelvtörvény módosítására” – jelentette ki Marek Madaric, a párt parlamenti képviselője, volt kulturális miniszter az Új Szó című pozsonyi napilap hétfői számában.
Madaric azt állítja, a tavaly szeptemberben hatályba lépett törvénnyel nem volt semmi gond. Meglepi, hogy a kabinet úgy készül a törvénymódosításra, hogy meg sem várja a Velencei Bizottság állásfoglalását. Ez a testület október közepén ül össze, és várható, hogy az államnyelvtörvénnyel is foglalkozik.
A volt kultuszminiszter bírálja, hogy a javaslat értelmében az állami szerveknek nem lesz kötelességük a nyelvtörvény tiszteletben tartásának ellenőrzése. Azt is kifogásolja, hogy a Daniel Krajcer kulturális miniszter által előterjesztett módosítást nem bocsátották tárcaközi egyeztetésre.
Ezt a parlamenten kívüli Magyar Koalíció Pártja (MKP) is kifogásolja. Álláspontja szerint Bugár Béla, a Híd elnöke vagy nem ismeri részleteiben a nyelvtörvényt módosító tervezetet, vagy tudatosan félretájékoztat, amikor a tárcaközi egyeztetésről beszél.
Berényi József, az MKP elnöke rámutatott, a nyelvtörvény módosítása nem volt és most sincs tárcaközi egyeztetésen.
„Ezzel az eljárással a kormánykoalíció nem tette lehetővé, hogy az ország polgárai élhessenek véleményezési jogukkal és befolyásolják a nyelvtörvény módosítását. Ezt a lehetőséget még Robert Fico kormánya sem vonta meg a polgároktól. Az MKP kész volt a szükséges 500 aláírással alátámasztani és előterjeszteni olyan módosításokat, melyeket az érvényes törvények alapján a szlovák kormány nem hagyhatott volna figyelmen kívül” – Berényi állásfoglalásában.
A kulturális minisztérium anyaga azt is tartalmazza, hogy az egyes kormánytagok szeptember 14-éig véleményezhették a javaslatot. Mivel az előterjesztés tartalmazza a pénzbírságokat, az MKP valószínűsíti, hogy a Híd kormánytagjai nem éltek lehetőségeikkel és nem fogalmaztak meg elvi kifogást ezen eljárással szemben, pedig választási ígéreteik közt ez szerepelt.