Fogyatékossággal élők a felsőoktatásban
Jogszerűen fordulhatnak volt felsőoktatási intézményükhöz azok a fogyatékossággal élő hallgatók, akik már záróvizsgát tettek, de a nyelvvizsga hiánya miatt oklevelüket nem vehették át.
Szabó Máté ombudsman szerint egyes felsőoktatási intézmények nem egységes gyakorlattal érvényesítik a fogyatékossággal élő hallgatók jogait, ezért egyértelmű jogszabályok meghozatalára kérte az emberierőforrás-minisztert. Az ombudsman MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a vizsgálat több ellentmondásra mutatott rá a felsőoktatásban tanuló, fogyatékossággal élő hallgatók esetében. A fogyatékossággal élő ember fogalmának meghatározása és a személyi kör például nem egységes az ENSZ Egyezményben és a felsőoktatásra vonatkozó szabályokban. Szabó Máté szerint ez a nem egyértelmű vagy hiányos jogi szabályozás miatt történhetett.
Szabó Máté szerint a korábbi és a jelenlegi szabályok értelmében is jogszerűen fordulhatnak volt felsőoktatási intézményükhöz azok a fogyatékossággal élő hallgatók, akik már záróvizsgát tettek, jogviszonyuk megszűnt, de a nyelvvizsga hiánya miatt oklevelüket nem vehették át. Kérelmüket a felsőoktatási intézménynek annak tartalma szerint, érdemben kell elbírálnia, és nem hivatkozhat az időközben megszűnt hallgatói jogviszonyra. Az ombudsman az emberi erőforrások miniszteréhez fordult, és kérte a jogszabályok közötti összhang megteremtését, a felsőoktatási intézmények rektorainál pedig kezdeményezte, hogy a jogszabályban foglaltak szerint segítsék elő a fogyatékos hallgatók jogainak érvényesülését.
- Hogy hívják a félkezű hullát?
- Fogyatékossággal nem élő.
Fogyatékos -> Fogyatékkal élő -> Fogyatékossággal élő -> Fogyatékossággal éléssel élő / Fogyatékos mivolttal együttélő / Fogyatékosságossággal élő / ...
Szerintetek mi lesz a következő?