„Ez a webhely fejlesztés alatt áll.”
A Wikipédia jelenlegi logóján 18 írás jelei láthatóak, most már mind helyesen, de éveken át egy japán katakana és egy indiai dévanágari karakter is pontatlanul volt ábrázolva. Ezeket a hibákat csak idén, 2010-ben javították ki.
Méretéhez képest viszonylag kevés a téves információ a Wikipédián, de csínytevések és tudatos vandalizmusok időnként előfordulnak. Az egyik leghosszabb ideig futó hiba azonban nem ezekbe a csoportokba tartozott, hanem magában a Wikipédia logójában volt, ráadásul úgy, hogy évekig tudtak róla, mégsem tettek semmit. A puzzledarabokból összerakott logón egy japán katakana és egy indiai dévanágari karakter is pontatlanul volt ábrázolva, s így semmilyen olvasatuk nem volt. Jimmy Wales, a Wikipédia alapítója nem igazán bánta a hibát, mivelhogy „A Wikipédia természetének része, hogy bárki szerkesztheti, és ezért hibák is vannak benne.” Viszont a projekt természetéből adódik az is, hogy a rendszer idővel észreveszi a hibákat, és ki is korrigálja őket. A javítás végülis 2010 májusában történt meg, sok évvel a régi logó megszületése után.
A történet egészen 2003-ig vezethető vissza. Akkor nyerte el a Wikipédia logópályázatát a 21 éves Paul Stansifer dizájnja, amely már egy befejezetlen színes puzzledarabokból álló gömb volt, több nyelvből vett szavakkal. A logó elfogadott változata azonban egy másik fejlesztő, a nyelvészeti diplomával is rendelkező David Friedland nevéhez kötődik. Ő elhagyta a színeket, és a szavak helyett csak karaktereket hagyott meg a különböző ábécékből. Friendland próbált „érdekes” írásokat választani, és mindegyikből olyan betűket, amelyek a legközelebb állnak a wikipédia kezdő „W” hangjához. A Startrek sorozat kitalált klingon nyelvének ábécéjéből is bekerült az egyik betű, ami a jobb felső sarokban volt megtalálható.
A hibák Friedland keze alatt kerültek bele a logóba. A dévanágari karakter hibája egy számítógépes alkalmazás „tévedésének” tudhatók be, de a japán katakana elírását csak Friedland figyelmetlensége okozta. A Wikipédia fejlesztői éveken át tudtak a hibáról, de mégse javították azt ki, többek között azért, mert Friedman elvesztette az eredeti terv fájlját, és ideje sem volt a javításra.
Az új logó elkészítése mellet végül 2009-ben kötelezték el magukat a Wikipédia Alapítványnál, és ez 2010 májusára lett kész. Nemcsak kijavították a japán és a dévanágari karakterek hibáit, de például a klingon betűt egy élő nyelv, az Etiópiában beszélt amhara nyelv egyik betűjével váltották fel. A 18 látható karater balról jobbra és fentről lefelé: örmény, khmer, japán katakana, geez (amhara), bengáli, görög, latin, arab, dévanágari (hindi), kínai hagyományos, cirill, koreai, grúz, kannada, héber, thai, tibeti, és tamil.
Az új dizájn kiterjedt egy 3D-ben megépíthető változatra is, amelyen 33 további karakter is szerepel. Ezek részletesen megtekinthetők a wikipédia logójáról szóló szócikkben itt.
Forrás:
http://www.bestcollegesonline.com/blog/2009/02/10/25-biggest-blunders-in-wikipedia-history/
http://www.nytimes.com/2007/06/25/technology/25wikipedia.html?_r=1&fta=y