Erdős Pál-centenárium
Nemzetközi matematikai konferencia kezdődik hétfőn a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) Erdős Pál születésének 100. évfordulója alkalmából, közel 700 résztvevővel a világ 53 országából.
Az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Bolyai János Matematikai Társulat közös szervezésében zajló, július 5-ig tartó esemény célja, hogy Fields-érmes, Wolf- és Abel-díjas matematikusok, jeles tudóstársak és tanítványok körében állítsanak méltó emléket a matematika számos ágát gazdagító világhírű tudósnak – olvasható az Akadémia honlapján.
Az Erdős Centennial elnevezésű rendezvény fővédnöke Pálinkás József, az MTA elnöke. A Wolf-díjas Erdős Pál (1913–1996) a 20. század egyik legkiemelkedőbb matematikusa volt, aki szerteágazó és megtermékenyítő matematikai munkássága során a legnagyobb hatást a kombinatorika, a számelmélet, a halmazelmélet, az analízis, a geometria és a valószínűségszámítás területén gyakorolta. A világ valaha élt egyik legtermékenyebb tudósa, közel 500 társszerzővel több mint 1600 cikket publikált – emlékeztet az MTA.
A 150 meghívott előadó között olyan világhírességek vannak, mint az ausztrál-amerikai tudós, a Fields-érmes Terence Tao, a prímszámok neves kutatója, a Wolf- és Kiotó-díjas Lovász László, az MTA rendes tagja, Szemerédi Endre akadémikus, akit 2012-ben tüntettek ki a matematika Nobel-díjaként számon tartott Abel-díjjal. Előadást tart Bollobás Béla, a Cambridge-i Egyetem professzora, az MTA külső tagja, a Fields-érmes Timothy Gowers brit matematikus, illetve a szintén Fields-érmes Elon Lindenstrauss, a Princeton Egyetem és a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora is.
A konferencia fő témái azok a területek, amelyekhez a legjelentősebb Erdős Pál hozzájárulása: a kombinatorika, a számelmélet, a számításelmélet, az analízis és a valószínűségszámítás.