Egy elháríthatatlan hiba
Nem véletlenül állapítottuk meg, hogy a leggyakoribb helyesírási hibák, melyekből már annyi van, hogy észre sem vesszük őket, éppen az egybe- és különírás szabályaihoz kapcsolódnak. Gyakran vannak mentségek, többé-kevésbé elfogadható magyarázatok az ilyen hibákra: a marketingstratégia közepén valóban „nem szép” az öt mássalhangzó; senki nem szeret leírni olyan szószörnyetegeket, mint a nemvagyonikár-térítés vagy a forgalmizavar-elhárítás. De milyen mentség lehetne a hibaelhárítók különírására?
A szerkezetet az AkH. 110. pontja alapján kell egybeírni:
A tárgyas, a határozós és a birtokos jelzős kapcsolatok lehetnek jelöltek és jelöletlenek is. Jelölt tárgyas, határozós és birtokos jelzős szókapcsolatok a következők: autót mentő, kincset kereső, munkát vállaló; áldozatra kész, háton úszó, széltől védett; (a) gépkocsi fényszórója, (az) iskolának az udvara, (a) mosógép eladása; stb. Ha hiányzik a viszonyrag, illetve a birtokos személyjel, akkor a kapcsolat jelöletlen. A jelöletlen tárgyas, határozós és birtokos jelzős kapcsolatok tagjait mindig egybeírjuk, például: autómentő, kincskereső, munkavállaló; áldozatkész, hátúszó, szélvédett; gépkocsifényszóró, iskolaudvar, mosógépeladás [...].
A hibaelhárító éppen olyan, mint az autómentő (az igekötő megléte itt semmilyen jelentőséggel nem bír). Még abban is hasonlítanak, hogy ahogy az autómentőt sem hívnánk röviden mentőnek, a hibaelhárítót sem neveznénk röviden elhárítónak. (Ezzel szemben pl. az autó szerelő írásmód ha nem is túl meggyőzően, de mentegethető lenne azzal, hogy az autószerelő is a szerelő egy fajtája, ezért a szövegalkotó „jelzőszerűnek” érzi az autót, ezért írja külön.)
Érdekes a feliratban az is, hogy a Hiba után elindul egy rajzolt vezeték, mely akár el is juthatna a következő sor elhárítókjáig is – mintegy az elválasztást jelképezve. Az külön érdekesség hogy a Hiba nagy kezdőbetűvel szerepel, azt sugallva, hogy tulajdonnévről van szó – azonban míg a Hibaelhárítókat el lehetne fogadni tulajdonnévnek, na de a Hiba mitől tulajdonnév?