Átnevezték a Károlyi Mihály utcát
Látszólag mindegy, hogy Kossuth utca vagy Kossuth Lajos utca, Petőfi tér vagy Petőfi Sándor tér. De nem mindig.
Balázs nevű olvasónk küldte az alábbi képet, és azt kérdezi, ennek vajon mi értelme.
Mi sem tudjuk, mi indokolta az „átnevezést”, csupán sejthetjük. Károlyi Mihály magyar miniszterelnök személye megosztja a politikai közvéleményt. Többen őt teszik felelőssé Trianonért és a a Tanácsköztársaság megalakulásáért. Bár történészek számára nyilvánvaló, hogy a helyzet ennél jóval bonyolultabb, Károlyi Mihály az utóbbi időben kétségtelenül „kegyvesztett lett”: szobrát eltávolították a parlament közeléből.
A puszta Károlyi elnevezés azonban nem feltétlenül rá utalhat, hiszen a Károlyi család meglehetősen kiterjedt, és sok tagja játszott ilyen vagy olyan szerepet a magyar történelemben. A Károlyi utca bármelyikük nevét viselheti, például Károlyi Gyuláét, aki Horthy Miklós veje volt. Az átnevezés tehát valódi átnevezés, vélhetően fontos, szimbolikusnak szánt döntés eredménye. Azt persze mi sem értjük, a régi táblát miért nem távolították el suttyomban. Az sem világos, hogy vajon az utca lakóinak be kellett-e menniük a megfelelő hivatalba, hogy átírják a címüket személyi okmányaikban, és vajon az utcában székelő cégeknek új bélyegzőt kellett-e készíteniük. Az átnevezések ugyanis ezzel szoktak járni.
@El Vaquero: wtf, ezt sikerült ritka igényesen megszövegeznem. Törvény törvény, ről bla-bla ről bla-bla, ről. Meg Fidesz-logika.
@Wenszky Nóra: nem csak ez szabályozza. A Fidesz hozott erről egy törvényt, (2012. évi CLXVII. törvény törvény, az idevágó része a 4. szakasz), és ennek alapján az egész országban változtatják meg az az önkényuralmi szerepükről ismert emberekről elnevezett utcák neveit. Tipikusan a tanácsköztársaság résztvevőiről elnevezett utcák érintettek. Olvastam erről, mert pl. Pakson is ez volt, 4-5 utcát is átkereszteltek nemrégiben. Az benne a vicc, hogy 100-ból 101 ember (közöttük én sem, pedig laktam ott) azt sem tudta, hogy Szabó Erzsébet, Alpári Gyula, Rajk László, Takács György ilyen tanácsköztársaságos őskomcsi figura volt, azt hitték/hittem, hogy a város régi polgárai voltak, akik anno sokat tettek a városért. A 102. ember is a 100-ból csak akkor tudta, ha történész. Főleg a Szabó Erzsébet utcán ment a vita, mert elmegy átlag női névnek, az utca lakóközössége petícióval harcolt, de végül az önkormányzat mindenképp átnevezte az utcát. Ezzel a komcsi nevekkel a város az erőműépítésben segédkező oroszoknál akart bevágódni, olyan utcanevek mellet, mint a Kurcsatov. A másik poén az, hogy több gimnázium nevében ott virít a Ságvári Endre, azt bezzeg nem cserélik le, mert jól van az úgy. Ez is ilyen Fidesz logika, megint nem gondolták át, de azért viszketett a markuk, hogy intézkedjenek egy jóízűt.
Úgy látom, Tarlós (vagy Rogány?) utolsónak rúg még egyet Károlyin.
Sajnos az előbb a teljes link címet nem tudtam normálisan ideírni, most két részletben smittelem ide.
mta.hu/data/cikk/13/13/63/cikk_131363/
osszefoglalalo__XX._szazadi_onkenyuralmi_rendszerek_b.pdf
Re: Mi sem tudjuk, mi indokolta az „átnevezést”, csupán sejthetjük.
Nos, létezik egy MTA anyag "ÖSSZEFOGLALÓ
A XX. SZÁZADI ÖNKÉNYURALMI RENDSZEREKHEZ
KÖTHETŐ ELNEVEZÉSEKKEL ÖSSZEFÜGGŐ
SZAKMAI VIZSGÁLATRÓL" címmel. mta.hu/data/cikk/13/13/63/cikk_131363/osszefoglalalo__XX._szazadi_on
Itt a 107-108 oldalon Károlyi Mihály nevével öszefüggésben ezt a konklúziót adják: "Nem állapítható meg minden kétséget kizáróan, hogy közvetlenül részt vett volna önkényuralmi rendszer megalapozásában, kiépítésében, fenntartásában; de vitatott történelmi szerepénél fogva nem javasolt, hogy róla közterületet, közintézményt nevezzenek el."
Ez az (ind)oka. A többiről a tudós társaságot tessék kérdezni.
A közterületek el- és átnevezését ez a rendelet szabályozza.
94/2012. (XII. 27.) Főv. Kgy. rendelet a közterület- és városrésznevek megállapításáról, azok jelöléséről, valamint a házszám-megállapítás szabályairól (Fővárosi Rendelettár)
Eszerint változás esetén "az érintett lakosságot lakcímbejelentési kötelezettség nem terheli".
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ingyen postázzák az új lakcímkártyát. Persze ez a céges pecséteken nem segít és a cégbírósági bejegyzéseken sem, meg a bankszámlákon szereplő címen sem.
Ugyanez a rendelet kimondja, hogy az elnevezéstől számított 15 éven belül (korábban ez a korlát 10 év volt) nem lehet megváltoztatni a közterület nevét.
Ugyancsak ez a rendelet mondja ki, hogy "A megváltoztatott közterületnevek tábláit a tájékozódás zavartalansága érdekében az elnevezéstől számított két évig eredeti helyükön kell hagyni és piros színű, átlós áthúzással kell ellátni. Az új utcanévtáblát az áthúzott régi tábla mellé kell felszerelni. A régi utcanévtáblát két év múltán az elhelyező szervnek el kell távolítania."