Ahol most nyílik az első könyvesbolt
Cesar Mba Abogo két komoly célt tűzött ki maga elé: a 33 éves költő verseiben szeretné megörökíteni a következő generációk számára az elmúlt évtizedben lendületes fejlődésnek indult fővárost, Malabót és ott akarja megépíteni az ország első könyvesboltját – számolt be róla a BBC online hírszolgálata.
A spanyolajkú Egyenlítői Guinea Közép-Afrika nyugati partján fekszik. Valaha a térség legszegényebb nemzetei közé számított, de mióta a kilencvenes évek közepén felfedezték az ország olajkincsét, rohamos fejlődésnek indult. Gombamód nőnek ki az új házak mindenfelé és az úthálózat olyan színvonalú, mintha az utazó Franciaországban vagy Svájcban járna.
A fellendülés hazacsábítja a diktatúra elől külföldre, elsősorban Spanyolországba menekült fiatalokat. Nem hivatalos adatok szerint az ország függetlenségének kivívása, 1968. után hatalomra került Francisco Macias Nguema évtizedes brutális diktatúrája alatt a lakosság egyharmadát ölték meg vagy kényszerítették száműzetésbe. Mikor 1979-ben Macias helyét egyik unokaöccse, a jelenlegi elnök, Teodoro Obiang Nguema Mbasogo vette át, sokan visszatértek, de a kivándorlók száma sem apadt.
Cesar Mba Abogo 17 évesen települt át Európába, és alig öt éve tért vissza Malabóba. „Azért jöttem vissza, mert úgy találtam, hogy a hazámban több lehetőség áll előttem, mint Spanyolországban, ahol éltem” – mondta el a BBC afrikai tudósítójának.
„És azért is kívánkoztam vissza, mert mint író, költő, úgy éreztem, nem tudom kellőképpen meghatározni az identitásomat” – fűzte hozzá arra utalva, hogy spanyolajkú afrikaiként bizonyos mértékig integrálódott a spanyol társadalomba, miközben nagyon különbözőnek érezte a helyzetét a máshonnan – például a Maliból vagy Szenegálból – érkezett afrikaiakétól.
A közgazdászként végzett Mba most a bányászati, ipari és energiaügyi minisztériumban dolgozik, a nemzeti egyetemen a természeti erőforrások gazdasági kérdéseiről ad elő. Diákjai azonban nem könnyen férnek hozzá irodalmi munkásságához, mivel Malabóban nincs könyvesbolt. Aki tud, az internetről tölt le könyveket vagy külföldről hozza be azokat, a közelmúltban megnyitott nemzeti könyvtárban keres olvasnivalót, illetve a spanyol vagy francia kulturális központok könyvtárait látogatja.
Az irodalom iránt elkötelezett Mba elhatározta, hogy barátaival felépíti a város első könyvesboltját. „Azon vagyunk, hogy változzanak a dolgok, szeretnénk valóban hozzájárulni az ország fejlődéséhez” – hangsúlyozta a költő, aki legutóbbi, Malabo blues című kötetében az országban lezajlott változásokról, a fővárosról és annak jellegzetes karaktereiről írt.
Az a felnőtt lakossági körében mért írástudás 93,3%-os.
en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_literacy_rate
(Érdekes módon - lehet, hogy ez csak számomra meglepő - az első 20 helyen szinte kizárólag volt szocialista országok állnak.)
Nem tudom mennyire objektív vagy kirakatjellegű ez a dokumentumfilm, de egy pár dologra legalább futotta az olajból:
www.youtube.com/watch?v=a5XjD3QmppE
www.youtube.com/watch?v=yV7H1KeubyM
A korrupció viszont ennek ellenére (vagy éppen ezért) nem tűnik mértékletesnek: a világ közel 200 országából a 172. helyen áll Egyenlítői Guinea:
en.wikipedia.org/wiki/Corruption_Perceptions_Index