A világ leghíresebb helyei...
– és ahogyan még nem láttuk őket
Látta Ön már a Central Parkot fölülről? El tudja képzelni, milyen szeméttenger veszi körül az álomszép Tádzs Mahalt? Híres helyek képeit mutatjuk be úgy, ahogyan az útikönyvekbe bekerülnek, és úgy, ahogyan talán még sosem láttuk őket.
Nem mindegy, hogy egy tájat milyen szemszögből, milyen nézőpontból mutatunk be. A perspektíva megválasztásán sok minden múlik: mit akarunk láttatni a tárgyunkból, milyennek akarjuk láttatni, milyen érzéseket, benyomásokat akarjuk, hogy keltsen a képünk. Az, hogy hova állítjuk a kameránkat, meghatározza a kép egész további sorsát. A Bored Panda most olyan képpárokat válogatott össze, és helyezett egymás mellé, amelyek ugyanazokat a híres helyeket örökítik meg – csak éppen egészen különböző perspektívákból.
A képek nem csak arra hívják föl a figyelmünket, hogy egy táj bemutatásában mennyire meghatározó az a perspektíva, amelyből a kép készült. A tájképek mentén azon is elgondolkodhatunk, hogy személyek leírásakor vagy akár események elmesélésekor sem járunk el másként. Az elbeszélőnek ugyanúgy van nézőpontja, amely meghatározza, hogy mit és hogyan mond el tárgyáról – legyen szó akár fiktív akár valós történésekről vagy személyekről. De lássuk a képeket!
A gízai piramisok
Így pillantja meg a gízai piramisokat az utazó, aki a sivatag felől közelíti meg a gigantikus építményeket. A három ókori egyiptomi sírhely már messziről látszik a homokdombok között...
Ritkán van szerencsénk látni a piramisokat fölülről: ezen a képen az ókori nekropolisz mellett a modern Kairó látképe is megtekinthető a magasból.
A Stonehenge
Az időszámításunk előtti 3. évezredben épült Stonehenge szintén a világörökség részét képezi, és mindenki jól ismeri abból a szemszögből (vagy hasonlóból), amelyből az alábbi kép is készült.
De milyen a monumentális őskori kőépítmény fölülről? Milyen a környezete? Milyen tájba illeszkedik? Így már ritkábban látjuk...
A Tádzs Mahal
A világ hét csodájának az egyike az indiai Tádzs Mahal (’a paloták koronája’) mauzóleum, amely joggal pályázik a legimpozánsabb emberi építménynek járó kitüntető címre. A hatalmas síremlék gyönyörű fehér épületét az alábbi perspektívából igen jól ismerjük.
Ha azonban távolabbról szemléljük „a paloták koronáját”, bizony a képbe az indiai szegénység is belekerül...
A Sagrada Família
Barcelona legismertebb látványossága Antoni Gaudí csodálatos épülete, a Sagrada Família (Szent Család-templom). Az organikus építészet e remekművét így biztosan sokan látták már...
Ha azonban a város fölé emelkedünk, így láthatjuk a Sagrada Família bazilikát Barcelona háztömbjei között...
A Central Park
A közel 8,5 milliós lakosú New York szívében, Manhattanben található egy 3,41 km2 alapterületű zöld terület, a Central Park. A világ egyik leghíresebb parkjában rengeteg film jelenetei játszódnak. Így ismerjük a kocogó és pihenő amerikaiakkal teli parkot.
Fölülről Manhattan és benne a Central Park már egészen más képet mutat...
Aki pedig további képpárokra is kíváncsi, kattintson a Bored Panda gyűjteményére!
Forrás
Tudja a fene, a Central Parkot én így ismerem: www.youtube.com/watch?v=FCNMcUzQ3Ws
A Central Parkot lehet látni felülről a NY-i helyszínelőkben, helikoptertávlatból végigsuhan rajta a kamera. Ebben különben az az érdekes, hogy ezt a sorozatot (is) Los Angelesben forgatták, és csak ilyen átvezető snitteken látjuk NY-ot. Egyébként jó lenne oda eljutni és végigsétálgatni, állítólag mindenféle állat- és növényfaj mellett a kirablós, késelős bűnözők természetes élőhelye, csak nekik még nincs ilyen latint rendszertani nevük. Illetve a Google Mapsszel is megnézhetők ezek a helyek felülről.
Barcelona nagyon érdekes így felülről, szép látvány, ahogy minden utcatömb ilyen kerekített négyzetet formáz felülről.