0:05
Főoldal | Rénhírek

Zsidó–muszlim együttműködés Iránban

-fl- | 2015. október 7.

A perzsiai zsidó közösség első ismert írásos emléke
A perzsiai zsidó közösség első ismert írásos emléke
(Forrás: A Wang folyó versei)

Perzsiai zsidó kéziratokat mutat be A Wang folyó versei. A kéziratokat héber betűkkel, de a perzsa zsidók által beszélt sajátos változatán, a judeo-perzsa nyelven írták őket. Az egyik legkorábbi, a 8. századból származó iratot a szerkesztőségünktől egy saroknyira született Stein Aurél találta meg. Ezeket a korai zsidó iratokat nem illusztrálták, nem tartalmaztak képeket. Az illusztrációk csak a 17. században jelentek meg.

A zsidó kéziratok képeinek színvonala nem éri el a leghíresebb perzsa miniatúrák szintjét, hiszen nem a királyi műhelyekben készültek, hanem kisebb műhelyek munkái. Ezek ugyan az udvari stílust igyekeznek követni, de azoknál provinciálisabbak, népiesebbek.

A zsidó kéziratok többsége nem vallásos irat, hanem perzsa regények héber betűs átírásai. Egyes munkákban a hagyományos zsidó történetek a perzsa hősepika szüzséivel keverednek. Vannak kéziratok, melyek zsidó hősöket hasonlítanak össze az iszlám fő alakjaival – természetesen az összevetésből az előbbiek kerülnek ki győztesen.

Nem tudjuk, hogy voltak-e zsidók az illusztrátorok között, de arra biztosan van példa, hogy a zsidó könyveket muszlimok illusztrálták: ez a különböző vallású perzsiaiak együttműködésének példája. További részletek A Wang folyó versein.

Muszlim illusztrátor által készített illusztráció, melyen Mózes arcát fátyol takarja
Muszlim illusztrátor által készített illusztráció, melyen Mózes arcát fátyol takarja
(Forrás: A Wang folyó versei)

Hasonló tartalmak:

legutóbbi hozzászólások listája...
Nyelv és politika; Természettudomány; Nyelvtudomány; Oktatás; LEITERJAKAB
Váltás normál nézetre...