0:05
Főoldal | Rénhírek

Új könyv a magyar beszédkutatásról

Megjelent a BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszékén készített új szakkönyv "A MAGYAR BESZÉD - beszédkutatás, beszédtechnológia, beszédinformációs rendszerek" címmel.

nyest.hu | 2010. november 26.

A beszéd bonyolult jelenség, noha ezt nem érzékeljük, hisz mindannyian
tudunk beszélni. A könyv bepillantást nyújt ebbe a bonyolult mechanizmusba, amelynek három fő alkotóeleme a nyelv, az egyén, aki beszél és a kisugárzott hanghullám, mint akusztikai jel. A három alkotóelem összefüggéseit ismerheti meg az olvasó, a beszéd fiziológiai, fonetikai, akusztikai és jelfeldolgozási témaköreinek bemutatásán keresztül.

Az információs társadalom egyre jobban igényli a beszédtechnológia (a természetes beszédlánc elemeire vonatkoztatott gépi elemzés és megvalósítás) megoldásait, a korszerű információs rendszerekben, a távközlésben, az oktatásban, a beszédrehabilitációban és még számos területen. Szeretnénk végre hangos szóval társalogni a gépekkel (mobiltelefon, számítógép, televízió, autó stb.). Ez ugyan még a jövő technológiája, azonban az alapkutatási eredmények már néhány gyakorlati alkalmazásban mutatják a jövő lehetőségeit.

A beszédtechnológiával foglalkozó fejezetek bemutatják a terület főbb
témaköreit (a gépi beszédészleléshez kapcsolódó ágazatokat, a
beszédszintézist, a tömörítést stb.). A beszédtechnológia mai, már
megvalósult gyakorlati alkalmazásait gazdagon illusztrálja a kötet a
távközlési és mobil alkalmazásoktól az egészségügyi fejlesztéseken keresztül a látássérülteket kiszolgáló rendszerekig. A magyar beszédet ilyen aspektusból tárgyaló könyv még nem jelent meg, tehát a kötet hiányt pótol. A könyv honlapja: http://magyarbeszed.tmit.bme.hu

Hasonló tartalmak:

Hozzászólások:

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Még nincs hozzászólás, legyen Ön az első!