„Szóval ha valaki énvelem focizik, jobb, ha hagyja magát...
Újabb vers kelt felháborodást a Facebookon. Korábban már írtunk a Varró Dani versét fogadó értetlenkedésről, most pedig egy másik jelentős kortárs költő, Lackfi János verse talált értetlen olvasókra. A felháborodást nem is elsősorban a szöveg, hanem egy tankönyvben való elhelyezése váltotta ki. A II. kerületi MSZP Facebook-csoportja írja:
Általános iskolai harmadikos olvasókönyvben található vers. A mezen természetesen a felirat Felcsút... Itt tartunk a XXI. században Magyarországon. Tudatmódosításban már tényleg közel kerülünk Észak-Koreához, Orbánisztánt már elértük :(
Posted by MSZP II. Kerület on Sunday, 10 January 2016
A kommentelők többsége teljes egyetértését fejezi ki, a verset és az oktatást szidja, és csak kevesen jegyzik meg, hogy a vers ironikus. Pedig egyértelmű, hogy az, hiszen a gyerek dicsekszik a semmiképpen nem dicső felfogással, miszerint csak azt fogadja el, ha ő nyer. Ezt a verset a Felcsút mezében játszó gyerekkel merész tett, hiszen józan ésszel csupán rendszerellenes kiszólásként értelmezhető.
Az iróniára a figyelmet felhívó kommentek kapcsán azt feszegetik, hogy vajon az irónia mennyire jön át a gyereknek. Az biztos, hogy a szöveget elolvasva és megértve egy átlagos értelmi képességekkel rendelkező harmadikos számára nyilvánvaló, hogy a lírai én hozzáállása nem jó. A verset az osztályban megbeszélve a gyerekek nyilván arra jutnak, hogy nem szabad ilyen önzőnek lenni, a játék az játék, győzzön a jobb. A kép viszont számukra aligha lesz több, mint egy focizó korukbeli gyerek, akinek a pólóján ugyan van felirat, de az aligha mond nekik bármit (hacsak nem környékbeliek). A gyerekek számára politikai utalás nem jön át. Ezt csak a felnőttek tudják értelmezni – illetve, mint kiderül, sokan erre sem képesek. Ami azt mutatja, hogy kétségkívül nagy problémák vannak az oktatásban.