0:05
Főoldal | Rénhírek

Példátlan mértékű erőszak a neten

Öt halottal és közel kétszáz letartóztatással a világhálón aktív állampolgárok elleni példa nélküli erőszak éve volt a 2011-es év – állítja a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró jogvédő szervezet az „internet ellenségeiről” hétfőn nyilvánosságra hozott jelentésében.

MTI | 2012. március 13.

A párizsi székhelyű szervezet feketelistája 2012-ben két országgal bővült: Bahrein és Fehéroroszország is felkerült Észak-Korea, Irán, Kína, Kuba, Mianmar, Szaúd-Arábia, Szíria, Türkmenisztán, Üzbegisztán és Vietnám mellé. Ezekben az országokban tapasztalhatók problémák az internethez való hozzáférésben, üldözik a világhálón aktív ellenzékieket, illetve propagandára használják a virtuális teret.

Az új internetes törvénye miatt Franciaország felkerült az úgynevezett „ellenőrzés alá” vett országok közé: E csoportban található Ausztrália, Dél-Korea, Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, Eritrea, India, Kazahsztán, Malajzia, Oroszország, Sri Lanka, Thaiföld, Tunézia és Törökország. Venezuela és Líbia ugyanakkor lekerült ez utóbbi listáról.

Az RSF úgy látja, hogy a netező állampolgárok 2011-ben a politikai változások középpontjába kerültek az arab tavaszban betöltött szerepükből következően. Az újságírók mellett ők is megpróbálták áttörni a cenzúra falát, de „ezért nagy árat fizettek”. Öten közülük az életükkel fizettek azért, mert tájékoztatási feladatokat vállaltak magukra. Ezenkívül közel kétszáz bloggert és netezőt vettek őrizetbe 2011-ben, ami harminc százalékos növekedést jelent az előző évhez képest – hangsúlyozta közleményében a szervezet, amelynek adatai szerint több, mint 120 „internetes állampolgár” van jelenleg börtönben.

Az RSF arra is felhívta a figyelmet, hogy az internet ellenőrzése nem kizárólag a diktatúrákra jellemző, hanem egyre több demokráciában is megfigyelhető. A szervezet elsősorban a szerzői jogok védelmében egyes országokban meghozott intézkedéseket tartja túlzott mértékűnek.

Kapcsolódó tartalmak:

Hasonló tartalmak:

Hozzászólások:

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Még nincs hozzászólás, legyen Ön az első!