Lefényképezték az emlékkép keletkezését
Washingtonban egy nemzetközi tudóscsoportnak először sikerült felvételt készítenie egy emlékkép létrejöttéről. A felfedezés segíthet a hosszú távú memória működésének alaposabb megértésében – számolt be róla a Press Trust of India.
Az emlékek létrejötte az idegsejtek szintjén fehérjeátvitellel történik. Új emlékkép kialakulásakor új fehérjék jönnek létre az idegsejteket összekötő szinapszisokon.
A jelenséget korábban még nem sikerült képre rögzíteni, most azonban fluoreszkáló festékanyaggal jelöltek meg egy, az átvitel folyamatában részt vevő fehérjét, így vizuálisan is nyomon tudták követni a történéseket.
„Az átvitel szinapszisfüggő, és a posztszinaptikus sejt aktiválását igényli. Ez is mutatja, hogy a lépés kihagyhatatlan a pre- és posztszinaptikus összetevők (a két, a szinapszisnál találkozó idegsejt egymáshoz érő része) együttműködéséből. A helyi fehérjeátvitel a hosszú ideig képlékeny szinapszisokon történik” – összegezte a vizsgálat eredményét Dr. Wayne Sossin, a Montréali Neurológiai Intézet és Kórház vezető kutatója.