Ki fér hozzá a múlthoz?
Egy évvel ezelőtt avatták fel az Eötvös Loránd Tudományegyetem holokauszt- és második világháborús emlékművét: a Trefort-kertet körbeölelő bronzcsíkra 198 egykori oktató és hallgató nevét vésték fel. A folytonos csík körbeöleli az egyetemet, középpontjában megemlékező felirat került a falra. Az emlékmű idén elnyerte a Média Építészeti Díja különdíját, valamint a Budapesti Építészeti Kamara Nívódíját is.
2015. november 17-én mutatják be azt a koncepciójában és formájában is egyedülálló kettős kötetet, melynek első része az Eötvös Loránd Tudományegyetem holokauszt- és második világháborús emlékművéhez kapcsolódó pályázatra beérkezett terveket gyűjti egybe, második része pedig a megvalósult emlékmű avatásához kapcsolódó konferencia előadásait tartalmazza.
A Ki fér hozzá a múlthoz? című kerekasztal-beszélgetés résztvevői (14:00)
Mikó Zsuzsanna (főigazgató, Magyar Nemzeti Levéltár)
György Péter (intézetigazgató, ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet)
Rainer M. János (oktató, Eszterházy Károly Főiskola)
Balázs Zoltán (oktató, Budapesti Corvinus Egyetem)
Frazon Zsófia (munkatárs, Néprajzi Múzeum)
Moderátor: Csonka Laura
A Csillagok, házak, egykor, s ma című kerekasztal-beszélgetés résztvevői (15:45)
Gács Anna (oktató, ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet)
Lénárt András (történész, OSA Archívum)
Bálint András (igazgató, Radnóti Miklós Színház)
Schmal Alexandra (programvezető, OSA Csillagos házak)
Nyitrai Balázs (hallgató, ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet)
Moderátorok: Tiszai Orsolya, Csernay Dóra
A könyvbemutatót követően levetítik az emlékműről készített filmet is.
A délutáni programban Ki fér hozzá a múlthoz?, valamint Csillagok, házak, egykor, s ma címmel rendeznek kerekasztal-beszélgetéseket.
Előbukkanó cérnaszálak, tervezőgrafikai térkísérletek, hiányt reprezentáló üres oldalak, vésett és festett könyvélek, a világ egyik legismertebb és leghétköznapibb betűtípusa újratervezve – Magyarországon koncepciójában és formájában is egyedülálló páros kötet jelenik meg. A kettős kötet első része (Bevésett nevek. Emlékek nélkül emlékezni címmel, fehér borítóval) az emlékmű-pályázatra beérkezett építészeti terveket, esszéket, interjúkat, fotókat és verset tartalmazza, a kötet tervezője Polgárdi Ákos tervezőgrafikus. A második rész (Bevésett nevek. Konferenciakötet címmel, fekete borítóval) a megvalósult emlékmű 2014-es avatásához kapcsolódó konferencia előadásait gyűjti egybe. A kötet tervezői Salát Zalán Péter – egyben a könyvpár művészeti vezetője – és Németh L. Dániel tervezőgrafikusok.
Időpont: 2015. november 17. 11:00
Helyszín: Eötvös Loránd Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar
(1088 Budapest, Múzeum körút 4/A, Kari tanácsterem, fszt. 39.)