0:05
Főoldal | Rénhírek

Kard, ki kard! András falanxban támadja Balázs megoldását!

-fl- | 2015. augusztus 24.

Korábban közöltünk egy hírt, mely szerint a British Library többek közt annak reményében állított ki egy kardot, hogy hátha valaki megfejti a rajtuk levő feliratot. Ennek kapcsán írt levelet számunkra olvasónk, Balázs, aki megkísérelte megfejteni a feliratot, majd még egy, újabb megoldással próbálkozott.

Úgy tűnik, Balázs egyik megoldása sem volt kielégítő András számára, ő ugyanis tovább kereste a megoldást, ráadásul egészen új utakon:

Jelentkezem megfejtőnek, mert megoldottam az egyik kardinális rejtélyt!

Éreztem, h. a feliratokban vmi erős rendszer lappang, és talán a mágiához, számmisztikához lehet köze, és tényleg.

A +DIOXMTINIUSESDIOMTINIUSCSDICCCMTDICIIZISI+ jelsorozatnak az a felépülési elve, h. az 5 * i + (j – 1)-dik sorszámú jelek megegyeznek az (5 * (7 – j) – i)-dik sorszámú jelekkel. A kifejezésekben 1 ≤ i ≤ 5 és 1 ≤ j ≤ 5, egész .

Tehát, az egymást követő 5 betűs szövegrészek betűit az X jeltől (ami az 5. jel a leghosszabb bemutatott szövegben) indulva , megtaláljuk az intakt szövegben, egymástól pontosan 5 betűnként. A magyarázkodásomnál könnyebben érthető a csatolmányként mellékelt skiccem.

A bal oldali oszlopban állnak az eredeti felirat sorszámozott betűi sorszám szerint lefelé növekvő rendben. Mellette 5 oszlopban a felirat egymást követő, ötbetűs részletei, sorszám szerint alulról felfelé növekvő rendben úgy, h. az eredeti felirat minden 5-dik betűjével kerüljenek egy sorba.

Ez többszörös szimmetriával rendelkező szerkezet, és a középkorban közkedvelt bűvös négyzetek egy szöveges megvalósítása. Pl. az 5 x5 -ös négyzetes rész középpontra szimmetrikus elhelyezkedésű betűpárjainak szövegbeli sorszámösszege 34.

Az ábrán párba állított szekvenciák pontosan azokban a betűkben térnek el egymástól, amelyek a szaggatott, piros átlókra illeszkednek. Ezek az átlóra illeszkedő betűk 6 betű távolságban vannak egymástól, és pontosan azokon a helyeken jelentkeznek, ahol az illesztés vmelyik tagja S betű.

Láthatóan szigorúan modulo maradékosztályok szerint szerkesztett feliratról van szó, és már csak kis számolgatás kell, annak ellenőrzésére, h. esetleg más prím osztókra is fennáll-e hasonló.

A Nyest cikk másik feliratát még csak futólag néztem meg, de ebből is kitűnt, h. ugyanilyen jelenség érvényesül a szerkezetében. Azt írod, h. van még több ilyen megfejtetlen feliratú középkori kard, és most már alapos okkal feltételezem, h. a felirataikat nem is lehet megfejteni ennek a jelenségnek az ismerete nélkül, mert nyilván azokon is permutált szövegek vannak. Gondolom, publikálni kellene az eredményt, és a többi kardot is meg kellene vizsgálni, de nekem fogalmam sincs, h. azok a feliratok hol lelhetők fel.

A középkori számmisztika több ezer év hiedelmeiből állt össze. Az rémlik, h. az első hét számot a bolygókkal és a fémekkel hozták kapcsolatba, ami kard esetén valszleg a Mars és a vas, és a keleti hagyományban a mágikus négyzetekben az 5 és 7 ugyanúgy ktüntetett szám volt, ahogyan ezekben a feliratokban is megfigyeltem, de nekem csak felületes ismereteim vannak ilyesmiről.

Nos, remélhetőleg a kutatáshoz csatlakoznak azok, akiknek nem csak felületes ismereteik vannak a középkori számmisztikáról és mágiáról, de pont ez a megoldás még nem jutott eszükbe. Sok sikert kívánunk!

Hasonló tartalmak:

legutóbbi hozzászólások listája...
Nyelv és politika; Természettudomány; Nyelvtudomány; Oktatás; LEITERJAKAB
Váltás normál nézetre...