Ha és amennyiben ez helyes, ...
Házi szakértőnk asztalát ellepik a panaszlevelek. Ő azonban csak akkor ad igazat olvasóinknak, ha és amennyiben egyetért velük.
Egy teljes névtelenséget kérő olvasónk tette fel ezt a kérdést (és fűzte hozzá a saját véleményét):
Helyes e az a kifejezés (szóhasználat?), hogy ha és amennyiben. Szerintem a két kifejezés egyike feltételez valamit, másik része állít. Egy felkapott, helytelen kifejezésnek tartom.
Kedves névtelen, nem mondom el még egyszer (de igen, elmondom), hogy az a helyes, amit az emberek használnak. Márpedig azt használják, hogy ha és amennyiben. Ráadásul ennek a mondatbevezetőnek (hagyományosan talán „kötőszónak” hívják) nagyon precízen meghatározható, sajátos funkciója van. Az más kérdés, hogy nemcsak ebben a funkcióban használják, hát egye fene, miért kéne mindig mindent precízen használni?
De először a névtelen olvasó véleményéről. Nem állja meg a helyét, hogy a ha és az amennyiben egyike (a ha) „feltételez valamit” (értsd: egy feltételezésre utaló tagmondatot vezet be), míg a másik „állít valamit” (értsd: egy állítást kifejező tagmondatot vezet be). Ugyanis egyik sem állítást vezet be. Az amennyiben szót vagy a ha szinonimájaként, vele lényegében azonos módon használják (Amennyiben az elhagyott jármű egy hétnél tovább tartózkodik azon a helyen, ahol leállították, ...), vagy pedig ’amennyire’ értelemben: Amennyiben a diákok követelései nem teljesülnek, annyiban a továbbiakban is folytatják a tiltakozást – értsd: ’a nem teljesült követeléseik ügyében folytatják’. Nagyon sok olyan eset van, amikor a kettő alig különböztethető meg egymástól. Például ebben: Amennyiben kérdése van termékeinkkel kapcsolatban, forduljon közönségszolgálatunkhoz! Ez nyilván úgy van értve, hogy ha kérdése van valakinek, akkor forduljon a közönségszolgálathoz, és ahány kérdése van, azokat mind tegye fel. Tehát minél nagyobb mértékben okoznak neki fejfájást az illető cég termékei, annál inkább ostromolja a közönségszolgálatot.
Nos, az ilyen esetekre találták ki a jogászok a ha és amennyiben fordulatot. Ez körülbelül azt fejezi ki (ha precízen használják, de miért is beszélne mindenki jogászul?), hogy ’amennyire, ha egyáltalán’. Például: Ha és amennyiben a vevőnek panasza van a termékkel kapcsolatban, a forgalmazónak kötelessége a panaszokkal foglalkozni. Értsd: ’ha egyáltalán van panasza, azzal foglalkozni kell, és ha több panasza van, azokkal mind foglalkozni kell’. Minél több panasz, annál több foglalkozás.
"Kedves névtelen, nem mondom el még egyszer (de igen, elmondom), hogy az a helyes, amit az emberek használnak."
- Még akkor is, ha nem! :-)
Ellenben és viszontag amit nem használnak, az szükségképpen helytelen.
Sokkal egyszerűbb lenne a 'hamennyiben' kifejezés :)
@reiner Tor: Ja, félpercnél jobban az egész nem érdekelt.
@Taxina: Nekem meg már volt ilyen eset, de ez kicsit a beszélő pedantériájától is függ, szubjektíve mennyire érzi félreérthetőnek, mennyire feltételezi, hogy a hallgatósága odafigyel, stb.
Olyan tagmondatot fél perc gondolkodás után nem sikerült szerkesztenem, amiben a "ha" ne lett volna azonnal helyettesíthető az "amennyiben"-nel. Fordítva persze így van, de éppen ezért az "amennyiben" pluszhasználata nem károsíthatja a jelentést, hiszen gondolom arról van szó, hogy a "ha" helyett használják a "ha és amennyiben"-t. A "ha"-val nem szinonim "amennyiben" helyett én még sose hallottam "ha és amennyiben"-t, bár ott tényleg lehet zavaró. (Bár szerintem ott se értelemzavaró.)
@reiner Tor:
Még sohasem volt szükségem további nyomatékosításra a "ha" vagy az "amennyiben" szóbeli használata esetén sem.
Játssz egyet pl. egy héten/hónapon át. A játék lényege, hogy csak az egyik szót használhatod! Amikor a "ha és amennyiben" összetételt használnál dönts, hogy melyiket használnád inkább az adott szövegkörnyezetben: a "ha"-t vagy az "amennyiben"-t.
Biztos vagyok benne, hogy sokszor fogsz "szembekerülni" olyan mondattal, ahol magad is érezni fogod, hogy nem minden esetben használható szinonimaként a "ha" és az "amennyiben".
Egyébként az e-nyelv.hu is foglalkozott már a témával:
www.e-nyelv.hu/2009-11-10/ha-es-amennyiben/
www.e-nyelv.hu/2009-11-24/ha-es-amennyiben-2/
Írásban persze nincs rá szükség (végső esetben lehet vastagítani, aláhúzni, vagy csupa nagybetűvel írni a HA-t vagy _ha_-t), élőszóban meg nem tudom, mennyivel szebb a "ha, de csak akkor, ha" meg hasonló típusú szóismétlős hangsúlyozás.
@Taxina: Modoros vagy sem, én néha használom, ha hangsúlyozni akarom, hogy itt feltételes mondatról van szó. Különösen, ha azt gondolom, hogy a feltétel nem igaz, és ennek híján nem értek egyet a következő feltételes állítással sem.
Régebben gyakrabban használtam, de a nyelvhasználatomra hatással voltak a hozzád hasonló kritizálók.
Egyébként nem tudom, mikor használható rosszul, csak "ha" helyett mindenképpen helyes (mivel az "amennyiben" a "ha" szinonimájaként is használható), kizárólag "amennyiben" helyett meg szerintem extrém ritkán használják, én még nem is találkoztam olyannal.
Azoknak, akik igazán választékosan tudnak beszélni, nincs szükségük a "ha" és az "amennyiben" egyidejű használatára.
Szerintem is modoros (finoman szólva) ezek együttes használata, annál is inkább, mert náluk gyakorta megfigyelhető az is, hogy akkor is ezt a duplikációt használják, amikor a "ha" és az "amennyiben" eltérő jelentéstartalmat kölcsönöz a mondanivalónak.
@aszerixagall: Lehet, hogy modoros, de ha nagyon fontos, hogy nehogy félreértsék (egy "ha"-t könnyű nem észrevenni), akkor használni fogom én is, pedig nem vagyok politikus, se közép-, se alsó-, se felsőkategóriás.
Nyilván megint nem a nyelvhelyességről van szó, hanem egy bizonyos csoportról, amelynek a tagjai gyakran használják ezt a kifejezést , méghozzá egy speciális helyzetben. A csoport a középkategóriás politikus, a szituáció pedig az, amikor valakinek el akarnak magyarázni valamit, de lehetőleg úgy, hogy a mondandójuk valamiféle hivatalos álláspontnak vagy magától értetődő dolognak tűnjön, esetleg hangsúlyozni szeretnék, hogy mennyire választékosan beszélnek. Minden egyes alkalommal, amikor elég lenne egy sima "ha", akkor ők benyomják a "ha és amennyiben" formát. Persze nyelvileg helyes, de borzasztóan modoros. Kicsit hasonlít a rendőrségi szóvivők által használt nyelvre.
Még ha a "ha" és az "amennyiben" szinonimák is, akkor is jobb a kettőt együtt használni, mert a kettős használat kihangsúlyozza, hogy feltételes módról van szó, a redundancia csökkenti a félreérthetőséget.