Fekete lyuk, avagy a végtelen sötétség
Az orosz Russia Today osztotta meg Facebook-oldalán azt a hírt, mely szerint Stephen Hawking új elképzeléssel állt elő a fekete lyukakról. Eszerint az információ nem feltétlenül veszik el a fekete lyukakban – nem tudjuk, mi adhatta a cikk apropóját, hiszen Hawking már régóta mond hasonlókat.
De nem is ezért érdekes ez a megosztás, hanem az alatta megjelenő kommentek miatt. Ilyesmiket olvashatunk:
A külsejéből ítélve tényleg volt egyben [tudniilik fekete lyukban]
Mintha botoxozva lenne a szája
Igazi duckface [angol, szó szerint ’kacsaarc’: a csücsörítős képek gúnyneve]
Mi van a pofájával?
Na, ez aztán a Down! Talán egy fasz ragadt a seggébe, hogy így beszart?
Persze nem maradhat el a politika sem:
Stephen bebizonyította, hogy az óukránok léteznek!
Úgy tűnik, a kommetelőket (legalábbis túlnyomó többségüket) egyáltalán nem érdekelték a fekete lyukat, Hawking külseje annál inkább. Elképzelhető, hogy egy részük valóban nem tudott a tudós betegségéről, de a kommentek stílusát ez sem magyarázza.
Persze nem kell Oroszországig menni, hogy hasonló jelenséggel találkozzunk. Az internet magyar szegletében is gyakran megfigyelhetjük azt a jelenséget, hogy egy politikussal, tudóssal vagy művésszel kapcsolatos híreket gyakran az illető külsejét bíráló megjegyzések kísérik. Az ilyen megjegyzések nem csak a kommentelők korlátainak jelei, de gyakran kontraproduktívek is: miért szidjunk egy politikust frizurája, testalkata vagy arcvonásai miatt, ha valójában a cselekedetei ellen van kifogásunk? Az ilyen megjegyzésekkel magunk tereljük el a figyelmet a valódi problémákról.