0:05
Főoldal | Rénhírek

Eltüntették a kínai művészt?

Kína egyik leghíresebb kortárs művészéről, a kormányzó Kínai Kommunista Párt kritikusaként számon tartott Aj Vej-vejről több mint 24 órája nincs hír.

MTI | 2011. április 4.

A művész vasárnap Hongkongba indult, de a hatóságok a pekingi repülőtéren megakadályozták, hogy felszálljon a repülőgépre, azóta pedig sem a felesége, sem az ismerősei nem tudnak hollétéről. Vasárnap a rendőrség házkutatást tartott Aj Vej-vej műtermében és a lakásán is.

Kínában az utóbbi hetekben jogászokra, írókra és aktivistákra csapott le a rendőrség, sokakat letartóztattak, miután februárban olyan online felhívások láttak napvilágot az interneten, amelyek a Közel-Keleten és Észak-Afrikában zajló eseményekhez hasonló tiltakozásra szólítottak fel. Aj a Twitteren, ahol több mint hetvenezer követője van, nem hivatalos listát vezetett a letartóztatásokról.

Nincs hír Aj Vej-vejről – közölte felesége, Lu Csing, akit vasárnap éjjel kihallhatott a rendőrség. Hozzátette, hogy a házkutatás során többek között dokumentumokat, számítógépeket vittek el a lakásukból, a kihallgatáson pedig férje munkájáról és online elküldött cikkeiről faggatták. „Azt mondtam nekik, hogy minden, amin Aj dolgozott, teljesen nyilvános volt, és ha meg akarják ismerni a véleményét és a munkáit, csak meg kell nézniük az interneten”.

Lu hangsúlyozta, hogy a rendőrség semmit sem árult el arról, hol van Aj, miért tartóztatták le vagy meddig akarják fogva tartanai.

Az 53 esztendős avantgárd művész, akinek a közelmúltban a londoni Tate Galériában volt kiállítása, a nemzetközileg legjelentősebbnek tartott kínai kortárs alkotók közé tartozik. Tanácsadóként működött közre az olimpiára készült Madárfészek-stadion tervezésénél.

Tavaly decemberben nem engedték, hogy Oslóba utazzon a Nobel-békedíj átadásra, ahová meghívták. A díjat egy kínai másként gondolkodónak, Liu Hsziao-pónak ítélték oda, aki „felforgató tevékenységéért” tizenegy éves börtönbüntetését tölti. Aj akkor elmondta: egy kézzel írott feljegyzést mutattak neki, amelyben az szerepelt, hogy távozása nemzetbiztonsági kockázatot jelent.

Hasonló tartalmak:

Hozzászólások:

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Még nincs hozzászólás, legyen Ön az első!