Először lehet hivatalos nyelv a berber
Ma szavaznak Marokkóban az új alkotmányról, aminek köszönhetően először válhat hivatalos nyelvvé az Észak-Afrikában 30-40 millió ember által beszélt berber nyelv.
Pontos adatok nem állnak rendelkezésre, de a berber nyelv Afrika második legnagyobb nyelve lehet 30-40 millió anyanyelvi beszélőjével, közvetlenül az arab után. Ennek ellenére eddig ennek az Észak-Afrika legalább kilenc országában beszélt nyelvnek sehol se volt hivatalos státusza. Ez a helyzet most változhat meg, ha a mai marokkói népszavazáson elfogadják az új alkotmányt. Az alkotmány egyik pontja ugyanis a berber nyelv elismerése hivatalos államnyelvként.
A berber nyelvet Marokkóban és Algériában beszélik a legtöbben, ezekben az országokban akár a lakosság 30-40 százalékának is berber lehet az anyanyelve. Az iszlám és az arab hódítása előtt berber volt a terület őshonos nyelve, de eddig folyamatosan tért veszített az arabbal szemben. Algéria ugyan 2002-ben nemzeti nyelvnek nyilvánította a berbert, de ez csak egy majdnem üres politikai gesztus volt a berber kisebbség felé. A nemzeti és a hivatalos nyelveknek nincs általánosan elfogadott pontos definíciójuk, de az utóbbi rendszerint azt jelenti, hogy a kormány, a bíróságok és az oktatás is használja, míg ez nem feltétlen igaz a nemzeti nyelvre, így például Algéria esetében csak a berber nyelvű oktatás engedélyezett.
Az arab világot felrázó forradalmak miatt kényszerül most Marokkó alkotmányának és politikai rendszerének megreformálására. A berber nyelv hivatalos státusza sokat jelenthetne a berber kisebbség, de egyben a nyelv számára is.
index.hu/kulfold/2011/07/02/nepszavazassal_atirtak_marokko_alkotmany