Bírálja a török sajtótörvény módosítását és a domainnevek korlátozását az EBESZ
A szólásszabadság és az információs szabadság további sérüléséhez vezethet a török sajtótörvény módosítása és az internetes tartalmak korlátozása – írta keddi közleményében az Európa Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője.
A bécsi székhelyű nemzetközi szervezet tisztségviselője, Dunja Mijatovic aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a török alkotmánybíróság határozata alapján évekkel egy cikk megjelenése után is vádat lehet emelni egy újságíró ellen. A sajtótörvénynek az alkotmánybíróság döntésével megsemmisített rendelkezése szerint egy cikk megjelenése után legfeljebb két, illetve négy hónapig lehetett büntető eljárást indítani az újságírók ellen.
A tájékoztatáshoz való jogot sérti, hogy augusztustól a török Információtechnológiai és Kommunikációs Hatóság (BTK) döntése értelmében az internetfelhasználóknak négy szűrőprogram valamelyikét kell használniuk, anélkül, hogy a szűrés szempontjait ismernék – állt a közleményben.
Mijatovic rámutatott arra is, hogy a Török Telekommunikációs Igazgatóság (TIB) egy 138 szóból álló listát akar összeállítani, a listán szereplő szavakat tilos lesz domainnévként használni. A listán az angol és a török nyelv mindennapos szókincséhez tartozó szavak is szerepelnének, mint a „free” („szabad”, angol) vagy a „yasak” („tiltott”, török). A tilalom a hatóságok indoklása szerint a gyermekek védelmét szolgálja. A sajtószabadság-képviselő ezzel szemben rámutatott arra, hogy a rendelkezés internetes oldalak bezárásához vezethet és így „tovább növelné a betiltott portálok máris rendkívül nagy törökországi számát”. Emellett úgy vélekedett, hogy szavak betiltása nem kívánatos tartalmak kiküszöbölése érdekében nem vezet eredményre, mert mindig lesznek technikai lehetőségek az ilyen tilalmak megkerülésére.